Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Dlaczego drugi gol Krzysztofa Piątka był nieprawidłowy? Ekspert wyjaśnia

W niedzielnym meczu z AC Milan z Hellas Werona Krzysztof Piątek strzelił dwa gole. Drugiego po analizie VAR sędzia nie uznał. Dlaczego? Prawdopodobnie uznał, że piłkę kontrolował bramkarz, a Polak wytrącił mu ją z rąk. Mógł też dopatrzyć się niebezpiecznego zagrania Polaka.

Była 83. minuta meczu. Milan prowadził 1:0 i atakował. Hakan Calhanoglu strzelił z kilkunastu metrów. Marco Silvestri wypuścił piłkę z rąk. Szybko rzucił się by ją złapać, ale w jej kierunku ruszył też Krzysztof Piątek. Wślizgiem wbił ją do bramki. Radość Polaka i Milanu nie trwała długo. Po analizie VAR, arbiter gola nie uznał [Całą sytuację można zobaczyć na poniższym wideo]. Co sprawdzano w powtórce?

Zobacz wideo

Po pierwsze to czy do toczącej się piłki pierwszy dopadł Polak, czy bramkarz gospodarzy. Zwolnione ujęcia pokazały, że dosłownie o pół sekundy szybszy był golkiper.

- Przepisy mówią, że jeżeli bramkarz kontroluje piłkę nie może być atakowany przez przeciwnika – przypomina nam Marcin Borski, niegdyś sędzia międzynarodowy.

- Dodatkowo podczas walki o piłkę sędzia musi też reagować jeśli zagranie napastnika jest niebezpieczne. Jeśli golkiper widzi pędzącego rywala, który robi wślizg, czy atakuje go nogami ma prawo się przestraszyć, może uskoczyć, ustąpić. To jest odruch. Wpływa to na jakość interwencji bramkarza - przypomina Borski.

Arbiter sygnalizuje, że czasem problemy sędziom sprawiała interpretacja wyrażenia “kontrolować piłkę”. Przepisy jeszcze kilka lat temu nie podawały definicji tej kontroli.

- Raczej jasne było, że jak bramkarz nakrył futbolówkę dwoma rękami to ta kontrola była. W innych sytuacjach bywało z tym różnie. Zawsze tam, gdzie sędzia musiał coś interpretować pojawiały się problemy – opisuje Borski.

Dlatego teraz kontrolowanie piłki sprecyzowano. W przepisach czytamy:

“Bramkarz uważany jest za kontrolującego piłkę przy pomocy ręki/rąk, gdy:

> posiada piłkę między rękoma lub między ręką a jakąkolwiek powierzchnią (np. pole gry, własne ciało) lub jeżeli dotyka jej którąkolwiek częścią ręki czy ramienia, poza sytuacjami, w których piłka odbija się od bramkarza lub bramkarz wykonał paradę obronną,

> posiada piłkę leżącą na otwartej, wyciągniętej ręce,

> odbija piłkę o podłoże, względnie podrzuca ją do góry.

 To sprawie, że golkiper, który nakryje piłkę leżącą na murawie nawet jedną dłonią już ją kontroluję.

Wygląda na to, że w końcówce spotkania na Stadio Marc'Antonio Bentegodi, Piątka od drugiego trafienia w spotkaniu dzieliły ułamki sekundy.

Więcej o nowych przepisach gry w piłkę dziś o 20:00 na Sport.pl. Gościem Sekcji Piłkarskiej będzie arbiter międzynarodowy Tomasz Listkiewicz.