Cristiano Ronaldo i Krzysztof Piątek nie wystarczą. Serie A za mało atrakcyjna i może za to słono zapłacić

Serie A zapłaci odszkodowanie za mało atrakcyjne mecze? Agencja IMG z USA, która nabyła prawa do transmisji meczów Serie A, grozi procesem za niedotrzymanie warunków umowy.
Zobacz wideo

Według włoskiej prasy władze Serie A dostały już monit o odszkodowanie za niedotrzymanie warunków umowy. Wystawiła jej firma IMG, która jesienią 2017 kupiła prawa do transmisji meczów Serie A poza granicami Włoch. Za pakiet praw telewizyjnych i internetowych Amerykanie zapłacili 360 mln euro za sezon - niemal dwa razy więcej niż dawała lidze wcześniejsza umowa.

Serie A: Puste trybuny i fatalna murawa

W roszczeniach IMG nie chodzi o poziom meczów, ale o ich oprawę. Według przecieków Amerykanie mają pretensje o zły stan murawy na włoskich boiskach i puste trybuny. Z tymi ostatnimi nie chodzi wcale o niską frekwencję, ale o zapis, że kluby miały przede wszystkim dbać o wypełnienie kibicami sektorów najbliżej boiska, bo one są widoczne w czasie transmisji. Osobną kwestią sporną jest sprawa przekładania meczów i zmian w terminarzu. O to również ma pretensje IMG.

Serie A zarobi mniej?

Zdaniem włoskich działaczy, którzy na razie się wypowiadają anonimowo, bo wszystko w tej sprawie ma na razie charakter przecieku, IMG chce po prostu zmusić Serie A do renegocjacji umowy.

Okazało się, że IMG przelicytowała i nie jest w stanie sprzedać nadawcom praw do transmisji Serie A za sumą wyższą niż sama zapłaciła . Według włoskiej prasy IMG może w tym roku stracić z tego tytułu nawet 100 mln euro.

W miarę sprawnie IMG udało się podpisać tylko kontrakt w USA. W Ameryce Południowej - jednym z kluczowych rynków - umowę na pokazywanie Serie A zawarto dopiero na koniec listopada. A w Wielkiej Brytanii Eleven Sports nie był w stanie wywiązać się ze zobowiązań wobec IMG i prawa zmieniły właściciela.

Ronaldo nie przyciągnął kibiców

O tym, że transfer Ronaldo nie okazał się magnesem dla zagranicznych kibiców, włoska prasa pisała już w październiku. Na inaugurację ligi większość zagranicznych kibiców (m.in. w Chinach czy Ameryce Łacińskiej) mogła śledzić mecze jedynie na internetowych streamach platform OTT, które kupują prawa telewizyjne o wiele taniej niż stacjonarne tv.

Zresztą - mimo czasem pojawiających się fantastycznych doniesień o setkach milionów widzów derbów Mediolanu - znaczącą widownię Serie A ma w Europie jedynie w dwóch krajach poza Włochami - Polsce, dzięki golom Krzysztofa Piątka i Arkadiusza Milika oraz w Hiszpanii, gdzie magia Ronaldo wciąż działa i np. ostatni mecz Juventus - Lazio oglądało w ogólnodostępnej telewizji Gol 271 tys. widzów.

Serie A wypada szczególnie słabo na tle innych czołowych lig. Oto dane np. z USA (przygotowane przez firmę IMG) za sezon 2016/17. Zarówno w anglojęzycznej, jaki i hiszpańskojęzycznej TV za Serie A jest tylko Ligue 1.

Oglądalność lig piłkarskich w USAOglądalność lig piłkarskich w USA Materiały IMG

Podobnie jest w Chinach

Porównanie średniej oglądalności meczów w ChinachPorównanie średniej oglądalności meczów w Chinach 2017 CCTV 5 annual viewership report

Przy takich danych zadziwiające, że IMG w 2017 r. zaoferowało Serie A tak wysoką podwyżkę Serie A.

Więcej o: