"Piotr Zieliński jest jednym z największych problemów Napoli. To nie Neymar"

- Piotr Zieliński jest jednym z największych problemów Napoli, większym nawet od Arkadiusza Milika - mówi Massimiliano Gallo z "Il Napolista". Polak przeżywa trudniejszy okres w Neapolu, który zdecyduje o jego przyszłości.

Napoli w tym sezonie grało pięć bardzo ważnych spotkań. Aż w czterech z nich - dwukrotnie PSG, Liverpool, Roma - Piotr Zieliński usiadł na ławce. - Zagrał tylko z Juventusem i zawiódł - mówi Gallo.

Zieliński ma problem, bo jego słabszą dyspozycję wykorzystuje Fabian Ruiz. 22-letni Hiszpan przyszedł do Napoli z Betisu za 30 milionów euro. - To bardzo dobry piłkarz o innej charakterystyce niż Zieliński. Przede wszystkim jest bardziej regularny od Polaka - tłumaczy Gallo.

- Fabian Ruiz jest w lepszej formie niż Zieliński szczególnie pod względem fizycznym. Polak w pierwszej części sezonu lepiej pasował do pomysłu Ancelottiego, gdy grał na lewej stronie pomocy. Jednak Polak lepiej spisuje się w środku, gdzie występują Marek Hamsik i Allan. Dlatego stawia teraz na Ruiza - powiedział Gianluca Monti z "La Gazzetty dello Sport".

Robert Lewandowski ma nowy pseudonim

Zieliński bez goli i asyst

Sytuacja Zielińskiego miała wyglądać inaczej. Carlo Ancelotti namaścił go na nowego lidera swojego Napoli, Polak miał przejmować tę rolę od Marka Hamsika. Na początku sezonu zachwycił w meczu z Milanem. Napoli przegrywało 0:2, a Polak strzelił dwa gole, dzięki czemu jego zespół ostatecznie wygrał. Jednak od tego czasu nie zdobył ani jednej bramki, nie zaliczył też asysty. - Zieliński miał wiele szans, by strzelić kolejne gole. Nie miał szczęścia, brakowało też perfekcyjnego wykończenia. To jedynie kwestia czasu, zanim znowu trafi - przekonuje Monti.

Ekstraklasa. Oficjalnie: Polska piłka sięgnęła dna

"Piotr Zieliński to nie Neymar"

Ale gra Polaka nie przekonuje wszystkich. Gallo: - Ancelotti wystawił go na mecze z Lazio i Milanem, potem w LM z Crveną Zvezdą i w lidze z Juventusem. Ale Zieliński jest zbyt nieregularny. To piłkarz, który się włącza i wyłącza. Potrafi zniknąć, by nagle powrócić do gry. Nie można na nim polegać. A w kluczowych meczach nie możesz stawiać na takiego piłkarza. Chyba że nazywa się Neymar.

Bayern Monachium. Prezes wskazał, za którego piłkarza wydałby fortunę

Największy problem Polaka

- Zieliński jest jednym z największych problemów Napoli, większym nawet od Arkadiusza Milika. Kluczowa jest jego głowa. Jego umiejętności techniczne nie podlegają dyskusji. Zazdrości mu wielu piłkarzy. Gdy jest w gazie, to może zdecydować o losach meczu, tak jak z Milanem. Może strzelić gola każdemu w każdym momencie. Ale jego problemem jest to, że nie pokazuje regularnie swoich umiejętności.

Monti: - Nie jest regularny, czasami gra znakomicie, czasami źle. Jego głowa i charakter są jedynym problemem.

W kontekście Piotra Zielińskiego regularnie mówi się o zainteresowaniu wielkich klubów. I jest to prawda, ale o Polaku zawsze mówi się w kontekście inwestycji, wielkiego talentu. A Zieliński ma już 24 lata i nadchodzi przełomowy moment w jego karierze; musi zerwać z łatką talentu i pokazać, że jest piłkarzem na tu i teraz.

Liga Mistrzów. Raheem Sterling tłumaczy swoje zachowanie

"Może nigdy nie zostać wielkim piłkarzem"

Monti: - Nieco obawiam się o jego sytuację, gra już w Napoli trzeci rok. Nie jest taką gwiazdą, jaką przewidywałem, że będzie dwa, trzy lata temu, co nie oznacza, że nią zostanie.

Gallo: - Napoli Ancelottiego to jego decydujący test. Musi pokonać te problemy. Jeśli nie stanie się niezbędny w tej ekipie, to prawdopodobnie nigdy nie zostanie wielkim piłkarzem. To nie oznacza, że nie przejdzie do wielkiego klubu, ale ryzykuje to, że nie zrealizuje swojego potencjału. Ma jednak szczęście, bo Ancelotti to najlepszy trener, jaki mógł mu się przytrafić.

Adam Nawałka po rozmowach z Lechem Poznań. Wielogodzinne negocjacje

Więcej o: