Najnowszy ranking: Hiszpańskie kluby najlepsze w Europie

Dwie firmy statystyczno-badawcze sporządził ranking, z którego wynika, że hiszpańskie drużyny są obecnie najlepsze w Europie. W zestawieniu sporządzonym przez 'Opta Sports" i wspieranym przez FIFA 'Profesjonalne Obserwatorium Zawodników Piłki Nożnej' uwzględniono pięć "boiskowych" kategorii: sytuacje podbramkowe, asysty, dryblingi oraz przyznane faule, podania, a także odbiory piłki.

Ranking sporządzony przez statystyków nie pozostawia żadnych wątpliwości: z czołowych lig europejskich, najlepsze drużyny grają w Primera Division. Zajęły one aż dziewięć miejsc w pierwszej czwórce, we wszystkich pięciu kategoriach. W pokonanym polu hiszpańskie drużyny pozostawiły te z Anglii, Francji, Niemiec i Włoch.

Zestawienie dowodzi również, że najlepsi piłkarze grają właśnie w lidze z Półwyspu Iberyjskiego, gdyż o miejscu decydują tu głównie indywidualne statystyki zawodników. Aż w czterech z pięciu kategorii triumfowali piłkarze Barcelony i Realu.

Lionel Messi z "Barcy" wygrał w liczbie sytuacji podbramkowych, a jego klubowi koledzy - Xavi i Sergio Busquets triumfowali odpowiednio w klasyfikacjach podań i odbiorów piłki. Pierwsze miejsce, jeśli chodzi o ilość asyst zajął Guti, który do niedawna był piłkarzem Realu. Najlepszy w dryblingach i jednocześnie najczęściej faulowany był Mauro Zarate z włoskiego Lazio.

Statystyczne zestawienie najlepszych lig w Europie

Źródło: Opta Sports, Professional Football Players Observatory

Wszystko o Primera Division - znajdziesz na Sport.pl ?

Więcej o: