UEFA bezlitosna dla Barcelony. Odwołanie odrzucone. Musi płacić

FC Barcelona zapłaci sporą karę, którą nałożyła na nią UEFA. Europejska federacja rozpatrzyła odwołanie klubu w związku niepoprawnym sprawozdaniem finansowym z 2022 roku i uznała, że jest ono bezpodstawne. W sprawie chodzi o "zdobycie wartości niematerialnych i prawnych", które łamią przepisy finansowego fair play - informuje "Mundo Deportivo".

FC Barcelona w sprawozdaniu finansowym za lata 2019-2022 podała błędne dochody, co szybko odkryli pracownicy UEFA. Już w lipcu 2022 roku europejska federacja uznała, że jedna z "dźwigni finansowych" klubu była nieprawidłowa i nałożyła na Katalończyków sporą karę. Ci próbowali odwołać się od niej, ale okazało się to nieskuteczne. Teraz będą musieli zapłacić pokaźną kwotę. 

Zobacz wideo Mateusz Poręba po porażce z BOGDANKĄ LUK Lublin: To jest dla nas wszystko nowe

FC Barcelona zapłaci karę do UEFA. Apelacja odrzucona

Po odwołaniu złożonym przez Barcelonę sprawa trafiła do Izby Apelacyjnej Organu Kontroli Finansowej Klubów UEFA. Komisja uznała, że pierwotna decyzja była słuszna i z powrotem nałożyła na Katalończyków karę.

Powodem jest "błędne zadeklarowanie w roku podatkowym 2022 korzyści, wynikających ze zbycia wartości niematerialnych i prawnych (innych niż transfery zawodników), które w rozumieniu przepisów nie stanowią przychodów". Podczas uruchamiania jednej z "dźwigni finansowych" Barcelona miała zadeklarować inną kwotę przychodu, niż rzeczywista.

W związku z tym klub zapłaci 500 tysięcy euro, czyli około 2,2 miliona złotych kary. W tym samym czasie, kiedy ujawniono nieprawidłowości w Barcelonie, podobne kary musiały zapłacić m.in. Manchester United, APOEL Nikozja oraz Konyaspor. Anglicy zapłacili wówczas 300 tysięcy euro, a Cypryjczycy i Turcy po 100 tysięcy euro. Wszystko zgodnie z przepisami UEFA, wprowadzonymi w 2018 roku. 

FC Barcelona w ostatnich latach zmaga się ze sporymi problemami finansowymi. Klub Roberta Lewandowskiego nadal nie spełnia wymogów finansowych LaLiga, więc musiał m.in. sprzedać cześć praw telewizyjnych na kolejne 25 lat, by zarejestrować piłkarzy minionego lata. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.