Nietypowa podróż Barcelony do Madrytu. Xavi mówi o ochronie środowiska

FC Barcelona w niedzielę rozegra kolejne wyjazdowe spotkanie w hiszpańskiej LaLiga. Ekipa Xaviego wybiera się do podmadryckiego Getafe. Tym razem podróż trwała nieco dłużej niż zwykle. Xavi i jego piłkarze udali się na mecz pociągiem. - To kwestia skażenia środowiska - tłumaczył trener.

FC Barcelona stawia na ekologię. Lider hiszpańskiej LaLiga odpowiedział na apele obrońców środowiska i rozpoczyna rewolucję w podróżowaniu na mecze wyjazdowe. Klubom piłkarskim zarzuca się bowiem, że nadmiernie wykorzystują mocno zanieczyszczające atmosferę samoloty, przemieszczając się nimi nawet na krótkich odcinkach. Katalończycy postanowili więc ograniczyć loty i przerzucili się na pociąg.

Zobacz wideo Specjalny występ dla Lewandowskich! Bawili się i śpiewali pod sceną

FC Barcelona chce ograniczyć emisję CO2. Przerzuciła się na pociąg. Xavi: "Jesteśmy otwarci na tego typu rzeczy"

To właśnie tym środkiem transportu piłkarze udali się na niedzielny mecz z Getafe. W drogę wyruszyli dzień wcześniej. Po dotarciu do Madrytu udadzą się do hotelu, a następnego dnia będą mieli czas, by na miejscu przygotować się do meczu i dojechać do nieodległego Getafe - To kwestia skażenia środowiska. Będziemy spać w Madrycie i nie będzie to miało na nas tak dużego wpływu, jeśli podróż będzie dłuższa. Jesteśmy otwarci na tego typu rzeczy - tłumaczył trener FC Barcelony Xavi Hernandez, cytowany przez "Sport".

Piłkarze skorzystali z szybkiego pociągu elektrycznego AVE. Jak podkreśla sam klub, w ten sposób chcieli zmniejszyć swój ślad węglowy, gdyż maszyna zasilana jest stu procentach prądem wytwarzanym ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu podróż nie generowała dodatkowych ilości dwutlenku węgla. Gdyby tę samą drogę zawodnicy przebyli samochodem, wyprodukowaliby 65,6 kg dwutlenku węgla, w przypadku samolotu byłoby to aż 115,5 kg. Zespół deklaruje, że tego typu rozwiązanie nie jest jednorazową akcją, ale w miarę możliwości będzie właśnie w ten sposób przemieszczać się na mecze wyjazdowe.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Mecz FC Barcelony z Getafe odbędzie się na stadionie Coliseum Alfonso Perez w niedzielę 16 kwietnia o godz. 16:15. Dla piłkarzy Xaviego będzie to okazja, aby przerwać serię dwóch meczów bez zwycięstwa. Przed tygodniem zaledwie zremisowali bowiem z Gironą 0:0, a wcześniej przegrali 0:4 z Realem Madryt w półfinale Pucharu Króla. W tabeli LaLiga nadal pozostają liderami z 13-punktową przewagą nad Realem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA