UEFA już działa, by wyrzucić Barcelonę z LM! Czarny scenariusz zaczyna się sprawdzać

- Z kontaktów, które posiadam, wynika, że w UEFA podjęto już taką dyskusję - powiedział w kontekście ewentualnego wykluczenia FC Barcelony z Ligi Mistrzów prawnik Jacinto Vicente. Klub Roberta Lewandowskiego po ujawnieniu tzw. sprawy Negreiry może ponieść ogromne konsekwencje. Na razie w grę wchodzi roczna absencja w Lidze Mistrzów.

FC Barcelona jest teraz w poważnych tarapatach. "Sprawa Negreiry", w której klub podejrzewany jest o korumpowanie sędziów, może wywołać prawdziwe trzęsienie ziemi. Wcześniej informowaliśmy o najgorszym możliwym scenariuszu. Zakładał on m.in. wyrzucenie klubu z europejskich pucharów na stałe. Na razie UEFA nie rozważa tak drastycznych kroków, ale bardzo możliwe, że i tak w przyszłym sezonie FC Barcelony w Lidze Mistrzów nie zobaczymy.

Zobacz wideo Największy kryzys Lewandowskiego w karierze? "Nie pamiętam takich miesięcy"

UEFA może wyrzucić FC Barcelonę z Ligi Mistrzów. "Już podjęto dyskusję"

W tej chwili realnym zagrożeniem dla klubu z Camp Nou jest roczna przerwa od europejskich rozgrywek. Potwierdził to prawnik, specjalizujący się w sprawach sportowych Jacinte Vicente w rozmowie na antenie radia RAC1. - Mogę was zapewnić, z kontaktów, które posiadam, wynika, że w UEFA podjęto już dyskusję co do wykluczenia jej na najbliższy rok, ale FC Barcelona będzie mogła się odwołać - powiedział.

Javier Tebas i Gianni InfantinoFIFA znów wszystkich oszukała? Wściekli Hiszpanie ujawniają kulisy

FC Barcelona oskarżana jest o to, że w latach 2001-2018 płaciła miliony euro byłemu sędziemu i wiceprezesowi Komitetu Technicznego Arbitrów, Jose Marii Enriquezowi Negreirze. Pod przykrywką wykonywania usług konsultingowych miał on sporządzać raporty na temat hiszpańskich sędziów i wpływać na ich przychylność wobec katalońskiej drużyny. Mówiąc wprost, miało dochodzić do przekupywania sędziów. W wypadku tego typu domniemań UEFA ma prawo do wyrzucenia drużyny z europejskich pucharów na rok, nawet bez oficjalnego wyroku sądu.

- UEFA, zgodnie ze swoim statutem, może zdecydować, że z powodu podejrzeń nie zaprosi klubu, przez wzgląd na wizerunek całych rozgrywek. To kwestia czysto reputacyjna - stwierdził adwokat.

Britain Soccer Europa LeagueXavi przekonał wielką gwiazdę. Gotowy na gigantyczną obniżkę pensji. Jest jeden problem

Vicente przywołał też konkretny zapis w regulaminie Ligi Mistrzów. Chodzi o artykuł 4.2. "Jeśli UEFA stwierdzi, że klub był zaangażowany bezpośrednio i/lub pośrednio w jakąkolwiek działalność mającą na celu organizację, lub wpływ na wynik meczu na szczeblu krajowym, lub międzynarodowym, UEFA ogłosi, że klub ten nie kwalifikuje się do udziału w rozgrywkach. Ten brak kwalifikacji będzie obowiązywać tylko przez jeden sezon" - można przeczytać.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Zdaniem prawnika UEFA do czerwca nie podejmie żadnych decyzji. Potem z kolei klub będzie miał prawo odwołać się m.in. do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. Władzom UEFA może zależeć na dotkliwym ukaraniu FC Barcelony w ramach swego rodzaju zemsty za zaangażowanie w projekt Superligi.

Więcej o: