Kibice Barcelony długo na to czekali. Sąd podjął decyzję ws. skargi na transfer Messiego

Po transferze Leo Messiego do PSG jedno ze stowarzyszeń kibiców Barcelony złożyło skargę do Komisji Europejskiej. Po tym, gdy nie chciano jej formalnie zarejestrować, fani odwołali się do sądu UE. Ten w środę wydał wyrok, w którym odrzucił ich wniosek.

Leo Messi występował w FC Barcelonie w latach 2004-2021. Jest uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii klubu, z którym sięgnął m.in. po cztery triumfy w Lidze Mistrzów czy 10 mistrzostw Hiszpanii. Od 8 sierpnia 2021 roku jest zawodnikiem Paris Saint-Germain, na jego odejście miała wpływ m.in. trudna sytuacja finansowa Katalończyków.

Zobacz wideo O co chodzi w procesie Lewandowski - Kucharski? Ujawniamy kulisy

Kibice FC Barcelony przegrali przed sądem UE. Sprawa dotyczyła transferu Messiego

W dniu transferu Messiego jedno ze stowarzyszeń kibiców Barcelony złożyło skargę do Komisji Europejskiej. W niej zwrócono się o podjęcie działań przeciwko Francuskiemu Związkowi Piłki Nożnej (FFF) oraz PSG, które miało podpisać kontrakt z piłkarzem, korzystając z nielegalnej pomocy państwa. To miało być niezgodne z artykułem 116 Traktatu o Funkcjonowaniu UE (naruszenie warunków konkurencji na rynku wewnętrznym).

Pierwsza ważna decyzja w tej sprawie zapadła 1 września 2021 r., gdy KE ogłosiła, że nie zarejestruje tego wniosku jako formalnej skargi. Wtedy dwa stowarzyszenia fanów Barcelony zawnioskowały do sądu UE o uchylenie decyzji Komisji. Ponadto zaapelowały o to, aby FFF zaprzestał działań prowadzących do zakłócenia konkurencji na rynku transferowym.

W środę sąd oddalił wniosek stowarzyszeń. W wyroku uzasadniono, że kibice nie są ekonomicznymi rywalami PSG. Zaznaczono również, że nie wykazali, w jaki sposób domniemana krzywda ich dotknęła, przez co nie mogą twierdzić, że są "zainteresowaną stroną" w obronie wartości piłki nożnej i sportu jako dobra wspólnego. Sąd stwierdził również, że "nie ma kompetencji do wydawania nakazów" instytucjom UE, aby te postąpiły zgodnie z wolą fanów.

Sąd Unii Europejskiej to organ sądowy Trybunału Sprawiedliwości UE. Jego zadaniem jest rozpatrywanie sporów pomiędzy osobami fizycznymi i prawnymi a instytucjami UE.

W obecnym sezonie Leo Messi rozegrał 24 spotkania w PSG, zdobył w nich 15 bramek oraz zaliczył 14 asyst.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.