FC Barcelona musi opuścić Camp Nou. Sezon 2023/2024 na innym stadionie

FC Barcelona w sezonie 2023/24 będzie rozgrywać swoje domowe mecze na położonym w dzielnicy Montjuic obiekcie Estadi Olimpic Lluis Companys. Powodem są prace remontowe na Camp Nou, które rozpoczną się już tego lata, ale dopiero od kolejnym sezonie będą wymagały przeniesienia się drużyny na inny stadion.

W najbliższym sezonie ligowym FC Barcelona w dalszym ciągu będzie rozgrywać swoje domowe mecze na Camp Nou. Wraz z postępem prac polegającym na przebudowie obiektu, od kolejnej kampanii drużyna ze stolicy Katalonii przeniesie się jednak na Stadion Olimpijski położony w dzielnicy Sants-Montjuic.

Zobacz wideo "Nikt z Bayernu nie dzwonił. Lewandowski nie miał pretensji". Rozmowa z Jakubem Kwiatkowskim

FC Barcelona przeniesie się na inny stadion

Konieczność zmiany miejsca rozgrywania domowych meczów niesie za sobą kilka istotnych skutków. Przede wszystkim Barca będzie musiała wydać sporo pieniędzy na sam proces przebudowy Camp Nou i jego otoczenia. Dodatkowo dojdzie do wyraźnego spadku przychodów ze sprzedaży biletów, bowiem Montjuic może pomieścić 55 tysięcy widzów.

- Jestem szczęśliwy, że możemy zagrać na tym symbolicznym stadionie, który jest punktem odniesienia dla miasta. Dziękujemy za umożliwienie nam podzielenia się tym olimpijskim duchem miasta Barcelona. To zaszczyt, przywilej i duma. Zagramy tutaj podczas największych prac nad Espai Barça - powiedział Joan Laporta.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

Prezydent Barcy ogłosił również, że gra na Montjuic pochłonie kwotę około 15-20 milionów euro. - Barcelona zobowiązała się dostosować obiekty olimpijskie, które już są w bardzo dobrym stanie, oraz zmodernizować pewne usługi i przestrzenie pomocnicze, jak trybuna prasowa, szatnie i wewnętrzny parking. Przygotowaniem stadionu będzie zajmowała się Barça. Będziemy musieli ułatwić dostęp 55 tysiącom ludzi, dlatego trzeba wzmocnić transport publiczny, plan mobilności i poprawić otoczenie - dodał.

Niebawem Barca zyska sporo pieniędzy

W związku z wysokimi kosztami, jakie wygenerują prace na Camp Nou, a także gra na Montjuic, Laporta ogłosił, że niebawem sfinalizowana zostanie nowa umowa. - Za kilka dni dźwignia praw telewizyjnych zostanie uruchomiona, a potem z większym spokojem będziemy zajmować się następną. Myślę, że zamknięte zostaną 2-3 operacje, aby mieć dodatni kapitał własny, zmniejszyć zadłużenie i dokonać inwestycji, żeby nasze zespoły były bardziej konkurencyjne - ogłosił.

Gra na nowym obiekcie wymaga również sporej ilości pracy, aby dostosować pojemność do liczby widzów, którzy chcieliby oglądać mecze Barcy. - Pracujemy nad systemem rotacyjnym, aby odbywało się to w sposób demokratyczny. Chcemy, żeby wszyscy socios mogli przychodzić na mecze. Postaramy się, żeby jak najwięcej kibiców miało dostęp do obiektu - oświadczył Laporta.

Więcej o: