Barcelona wciąż współpracuje z Rosjanami. Wielka fala krytyki. "To szokujące"

Josep Maria Bartomeu, poprzedni prezes FC Barcelony, zawarł umowę z rosyjskim bukmacherem w 2019 roku. Mimo inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę klub wciąż nie rozwiązał kontraktu z tą firmą - informuje hiszpańska gazeta "Sport".

Piłkarze FC Barcelony stanęli wraz z zawodnikami Napoli do baneru z napisem "Stop wojnie" przed rozpoczęciem rewanżowego meczu w Lidze Europy, który odbył się 24 lutego (Barcelona wówczas wygrała 4:2). Realizator transmisji nie zarejestrował jednak tego zdarzenia, a rosyjscy sędziowie nie wzięli udziału w tej inicjatywie. Mimo to piłkarski świat mógł się dowiedzieć, że FC Barcelona potępia agresję wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Zobacz wideo To piłkarze stoją za buntem PZPN. Wiemy, kto był inicjatorem

Media: FC Barcelona wciąż współpracuje z rosyjską firmą. "To jest szokujące"

Tymczasem hiszpański dziennik "Sport" zauważa, że FC Barcelona wciąż współpracuje z rosyjską firmą. Chodzi o bukmachera 1xBet, z którym klub działa od 2019 roku. Umowę z Rosjanami podpisał poprzedni prezes FC Barcelony, Josep Maria Bartomeu. Mimo że klub potępia inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę, to firma bukmacherska wciąż widnieje na liście globalnych sponsorów Barcelony. "To szokujące, że Barcelona nie zerwała relacji sponsorskiej z Rosjanami" - pisze "Sport".

Globalni sponsorzy FC BarcelonyGlobalni sponsorzy FC Barcelony https://www.fcbarcelona.com/en/club/sponsors

"To prawda, że klub oficjalnie nie ujawnia, skąd wspomniany sponsor pochodzi. Świat sportu jest przeciwko wojnie, a jeśli Barcelona popiera Ukrainę w konflikcie z Rosją, to powinna być konsekwentna" - dodają hiszpańscy dziennikarze. Spośród klubów piłkarskich relację z rosyjską firmą zerwało m.in. Schalke 04, które współpracowało od 2006 roku z Gazpromem. Rosyjski potentat w branży energetycznej nie współpracuje też z UEFĄ przy Lidze Mistrzów.

W podobnej sytuacji, co FC Barcelona, znajduje się Real Madryt, który współpracuje z rosyjskim bukmacherem Fonbet i ma ważną umowę do końca czerwca 2023 roku. Klub ze stolicy Katalonii ma umowę o rok dłuższą.

Więcej o: