Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Barcelona może stracić dwóch głównych sponsorów. "Finansowa hekatomba"

Beko i Rakuten - z tymi firmami Barcelonie pozostał jedynie rok kontraktu. Łącznie dają jej rocznie zysk na poziomie ponad 80 milionów euro, a odejście z klubu Lionela Messiego może wszystko zmienić. Negocjacje z dwoma głównymi sponsorami klubu mają być utrudnione.

"Finansowa hekatomba" - tak odejście Lionela Messiego z Barcelony opisuje dziennikarz abc.es Sergi Font. - Dzięki Messiemu Barcelona zyskuje więcej niż 230 milionów euro z kontraktów reklamowych rocznie. Jego odejście sprawia, że pojawia się pytanie, jak zachowają się główni sponsorzy klubu - Rakuten, Nike i Beko. W kontraktach zawarte są klauzule związane z Argentyńczykiem, a te dają Barcelonie co najmniej 105 milionów zysku - pisze Font. 

Zobacz wideo Setien zwolniony, co z Messim? "Może byłoby lepiej, gdyby ten związek się zakończył"

Odejście Messiego wpłynie na finanse Barcy. Mogą stracić głównych sponsorów

W przypadku kontraktów Barcelony z Rakuten i Beko (odpowiednio 55 i 19 milionów, a dodatkowo możliwe 6,5 miliona za wygranie ligi hiszpańskiej i Ligi Mistrzów) przyszły rok będzie ostatnim, który dotyczy obecnych umów. Jednak ich renegocjacja w przypadku niepewnej obecności Messiego w klubie będzie bardzo trudna.

Font zwraca też uwagę, że odejście Messiego wpłynęłoby na finanse miasta Barcelona. W zeszłym sezonie klub przekazał miastu 1,1 miliona euro. Jak mówił Josep Maria Bartomeu, FC Barcelona daje miastu 1,5% PKB, a także blisko 20 tysięcy miejsc pracy. To także może zmienić się przez odejście Messiego. 

Argentyńczyk według mediów jest bliski przenosin do Manchesteru City. Jego otoczenie miało już ustalić warunki transferu, a sam zawodnik rozmawiał z Pepem Guardiolą. Wszystko rozbija się o zgodę na transfer Barcelony, której klub nie zamierza wydać. Sprawa może trafić do sądu. Nowy sezon La Liga ma zacząć się 13 września. 

Przeczytaj także:

Więcej o: