El Clasico. Real Madryt i FC Barcelona prowadzą w rozwoju młodzieży LaLiga

Real Madryt i FC Barcelona dominują w liczbie zawodników z akademii, którzy grają w klubach pięciu najlepszych lig europejskich.

Real i Barcelona mogą napisać kolejny rozdział do historii największej rywalizacji klubów na świecie. Ale ich obecność będzie odczuwalna nie tylko w sobotnią noc, kiedy dojdzie do ich meczu w LaLiga.

Rywale z El Clasico mogą pochwalić się najlepszymi akademiami w europejskiej piłce. Katalońska La Masia i stołeczną La Fabrica znane są z tego, że ich linie produkcyjne się nie zatrzymują. Tylko w ostatnich latach "wyprodukowały" gwiazdy takie jak Xavi, Carles Puyol , Andres Iniesta, Iker Casillas, Raul czy Guti. Albo obecne, jak Lionel Messi, Gerrard Pique, Sergio Busquets, Dani Carvajal, Nacho i Lucas Vazquez.

Nie wszyscy zawodnicy, którzy przechodzą przez elitarne akademie, stają się gwiazdami Realu i Barcelony. Wielu z nich przenosi się do innych hiszpańskich i zagranicznych klubów. Raport przygotowany przez CIES Football Observatory pokazuje, ze w pięciu najsilniejszych ligach w Europie gra więcej wychowanków Realu. Jest to aż 36 piłkarzy. Barcelona znajduje się na trzecim miejscu, mogąc pochwalić się 34 wychowankami w ligach TOP5. Drugi jest Lyon (35 wychowanków)

Idąc dalej, raport pokazał także, że 53 byłych zawodników akademii Realu aktualnie występuje w 31 najlepszych europejskich ligach. Z Barcelony do tych samych lig wyjechało łącznie 47 graczy. Z jednej strony wspomniane liczby są imponujące, a z drugiej należy podkreślić, że podobna sytuacja dotyczy także innych hiszpańskich zespołów. Aż osiem z nich znajduje się w pierwszej "50" klubów mających najwięcej wychowanków w najlepszych ligach Europy.

Na wspomnianej wcześniej liście, w której Real był pierwszy, a Barcelona trzecia, czwartą pozycję zajął Athletic Bilbao z 26 uczniami akademii, grającymi obecnie w Hiszpanii, Anglii, Włoszech, Niemczech i Francji. Ich baskijski sąsiad, Real Sociedad znalazł się natomiast na ósmej lokacie z 23 zawodnikami. 

W rankingu znalazły się także zespoły Atletico Madryt (10. miejsce, 21 zawodników), Espanyol (16. miejsce, 18 zawodników), Valencia (16. miejsce, 18 zawodników), Celta Vigo (28. miejsce, 14 zawodników), Sevilla (28. miejsce, 14 zawodników), Villarreal (49. miejsce, 11 zawodników).

Obecność tylu hiszpańskich klubów w rankingu 50 najbardziej wydajnych akademii wskazuje na zdrowy stan rozwoju młodzieży w LaLiga.

Więcej o: