Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

La Liga. Z sali operacyjnej na mecz Realu Madryt. Hiszpański sędzia liniowy jest jednocześnie chirurgiem plastycznym

Kilka dni po przeprowadzeniu pierwszej w historii operacji całkowitej zmiany płci, hiszpański chirurg César Noval, będzie sędzią liniowym w meczu Eibar - Real Madryt. Oba zawody łączy od 2010 roku. Zdradził, że niektórzy piłkarze pytają go o operacje plastyczne.

U przełożonych ma opinię profesjonalisty, człowieka sumiennego i uważnego. Takie głosy usłyszeć i na szpitalnych korytarzach i w siedzibie hiszpańskiej federacji piłkarskiej. Bo César Noval jest jednocześnie jednym z najlepszych w Hiszpanii chirurgów plastycznych i zbierającym bardzo dobre oceny sędzią liniowym w La Liga.

Noval pochodzi z Walencji i tam też osiągnął swój największy zawodowy sukces. Tajniki zawodu poznawał jednak za oceanem. Przez półtora roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych i przyglądał się pracy najsłynniejszych chirurgów z Miami i Los Angeles. Podczas pobytu wystąpił w serialu medycznym „Botched”, w którym chirurdzy przeprowadzają widowiskowe metamorfozy. W połowie listopada jako pierwszy na świecie przeprowadził operację kompletnej zmiany płci. Zabieg trwał blisko 18 godzin i skończył się sukcesem, co wywołało podziw świata medycyny. Dziennikarze grupy medialnej „Vocento” przygotowali reportaż, w którym chirurg zdradza, że jego największą pasją jest futbol. Należy do zespołu Martineza Munuery, jest sędzią liniowym w meczach La Liga i europejskich pucharów.

Sergio Ramos pytał go o zabiegi kosmetyczne

W reportażu Novel więcej powiedział o przeprowadzaniu operacji zmiany płci czy wszczepiania implantów, niż o sędziowskich dokonaniach. Wszystko przez to, że jako licencjonowany arbiter podlega normom hiszpańskiej federacji, więc nie może zdradzać szczegółów swojej pracy. Wspomniał jedynie, że niektórzy piłkarze z Primera Division wiedzą czym zajmuje się na co dzień. - Zawsze podchodzą do tego z uznaniem. Sergio Ramos pytał mnie nawet o procedury przy zabiegach kosmetycznych – mówił Noval we wspomnianym reportażu.

Prawdopodobnie piłkarze lubią Novala również dlatego, że jego umiejętności sędziowskie idą w parze z chirurgicznymi. Hiszpan sędziował już m.in. w derbach Madrytu. Władze chętnie obsadzają go też w spotkaniach Ligi Europy. Noval, jak sam przyznaje, po przeprowadzeniu operacji wreszcie będzie miał więcej czasu, by skupić się tylko na futbolu. Pierwszy mecz po historycznej operacji, Noval posędziuje w sobotę o godz. 13. Eibar zagra z Realem Madryt.