Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Luka Modrić oskarżony o krzywoprzysięstwo

Chorwackie władze wszczęły śledztwo w sprawie kapitana reprezentacji narodowej Luki Modricia, który jest oskarżany o krzywoprzysięstwo. Pomocnik Realu Madryt miał złożyć fałszywe zeznania w procesie Zdravko Mamicia, swojego byłego menedżera, oskarżanego o oszustwa podatkowe.

Mamić to jedna z najpotężniejszych person w chorwackim futbolu. Gdy Mordić był piłkarzem Dinama Zagrzeb, Mamić był jego szefem.

Zdravko Mamić wraz ze swoim bratek Zoranem oraz dwoma innymi osobami są oskarżeni o korupcję, w wyniku której klub stracił ponad 15 mln euro. Straty skarbu państwa szacowane są na niespełna dwa miliony euro. Pieniądze były defraudowane poprzez zawieranie fałszywych umów, od których pobierali prowizję.

Modrić przed sądem zeznawał w sprawie swojego wielomilionowego transfery z Dinama do Tottenhamu Hotspur w 2008 roku. Prokuraturę interesowało, kiedy Modrić podpisał aneks do umowy, w którym ustalono zasady przyszłych prowizji.

Podczas posiedzenia 13 czerwca Modrić zeznał, że aneks został podpisany w czerwcu 2004 roku. Zdaniem prokuratury pomocnik Realu skłamał. Dokumenty wskazują, że dokumenty zostały podpisane w 2008 roku, już po transferze do Anglii, a Modrić dostał połowę kwoty odstępnego. Dodatkowo, sam Modrić w 2015 roku w rozmowie ze śledczymi przyznał, że aneks podpisał po zmianie klubu. Zdaniem prokuratury Modrić zmienił zeznania, by pomóc swojemu byłem menedżerowi.

Proces Mamicia wzbudza w Chorwacji wielkie emocje, jest szeroko relacjonowany przez lokalne media, które zwracają uwagę na zachowanie Modricia podczas przesłuchania. Piłkarz Realu Madryt zachowywał się niespokojnie, na większość pytań odpowiadał „nie pamiętam”.

Jeśli Modriciowi zostanie udowodnione krzywoprzysięstwo, grozi mu kara więzienia od sześciu miesięcy do pięciu lat.

Zobacz wideo