Kolejna afera w Hiszpanii. Osasuna oskarżona o ustawianie spotkań

Osasuna Pampeluna znalazła się w centrum kolejnej afery korupcyjnej w hiszpańskiej piłce. Jak donosi ?Marca?, Osasuna pod koniec sezonu próbowała utrzymać się w Primera Division, ustawiając cztery spotkania. Klub pomimo tych starań spadł do drugiej ligi i jest teraz prowadzony przez Jana Urbana.

Zdaniem "Marki", w gronie podejrzanych spotkań znalazł się wyjazdowy remis z Espanyolem (1-1) z przedostatniej kolejki sezonu 2013/14. Podział punktów zapewnił barcelońskiemu zespołowi utrzymanie. Za to Osasunie ostatecznie zabrakło dwóch punktów (jednego przy minimalnie lepszym bilansie bramkowym). Katalońskiemu zespołowi Osasuna miała zaoferować 1,5 mln euro. Espanyol zgodził się na takie rozwiązanie, lecz podobno pieniądze nigdy nie trafiły do tego klubu.

Z kont Osasuny w niewytłumaczalny sposób zaginęło za to 600 tysięcy euro. Co ciekawe, piłkarze drużyny przeciwnej mieli definitywnie odmówić ustawienia meczu tylko w jednym z czterech takich przypadków.

Osasuna wygrała w ostatniej kolejce 2-1 z Betisem, lecz i tak się nie utrzymała - swoje spotkanie wygrała Granada. Do nieprawidłowości dochodziły za rządów byłego już prezydenta, Miguela Archanco. Podał się do dymisji po spadku. Obecnie klubem rządzi Luis Sabalza.

To kolejna taka sprawa w hiszpańskiej piłce. Na początku marca ruszą przesłuchania 42 osób oskarżonych o ustawienie meczu Levante - Real Saragossa. W tym gronie znajduje się m.in. kapitan Atletico Madryt (mistrzów kraju) Gabi. Tamten mecz również decydował o utrzymaniu jednej z ekip.

Afera korupcyjna nie jest jednak jedynym problemem, z jakim boryka się Osasuna. LFP (liga hiszpańska) bacznie przygląda się finansom klubu. Na tym polu miało dochodzić do nieprawidłowości. Obecnie ekipa Jana Urbana zajmuje 12. miejsce w Segunda Division z 30 pkt. Ma 5 pkt przewagi nad strefą spadkową, ale traci aż 11 do miejsca dającego prawo gry w barażach o wejście do Primera Division.

Co, gdzie, kiedy przed MŚ w Falun [ROZKŁAD]

Więcej o: