Primera Division. FIFA podtrzymała zakaz transferowy FC Barcelony

FIFA odrzuciła apelację FC Barcelony w sprawie zakazu transferowego, co oznacza, że w dwóch najbliższych okienkach (zima i lato 2015 r.) kataloński klub nie będzie mógł pozyskiwać nowych piłkarzy.

We wtorek FC Barcelona wyjaśniała przed Komisją Statusu Piłkarzy FIFA system pozyskiwania nieletnich zawodników z innych krajów. W Zurychu zeznawali dyrektor klubowej akademii Carles Folguera, dyrektor szkoły im. Leona XIII, do której uczęszczają młodzi zawodnicy "Blaugrany" oraz... Clemente Villaverde, działacz Atletico Madryt, który stanął w obronie szkoleniowego modelu FC Barcelony. W trakcie czterogodzinnego spotkania przedstawiciele Barcy przekonywali, że klub nie naruszył Regulaminu FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników. Apelacja Barcy została jednak odrzucona, co oznacza, że Katalończycy nie będą mogli dokonywać transferów przez dwa najbliższe okienka (zima i lato 2015 r.). "Blaugrana" zapowiedziała już, że złoży odwołanie do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

W kwietniu za złamanie punktu regulaminu dotyczącego pozyskiwania piłkarzy poniżej 18. roku życia FC Barcelona została ukarana rocznym zakazem dokonywania transferów. Śledztwo FIFA dotyczyło lat 2009-2013. W tym okresie "Blaugrana" miała na zabronionych przepisami warunkach zatrudnić i zarejestrować ok. dziewięciu piłkarzy z zagranicy, którzy nie osiągnęli pełnoletności. Oprócz zakazu transferowego, 22-krotni mistrzowie Hiszpanii mieli zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy franków szwajcarskich. Kilka tygodni później, po interwencji władz FC Barcelony, karę zawieszono aż do wyjaśnienia sprawy.

Włodarze "Blaugrany" byli więc przygotowani na niekorzystne orzeczenie FIFA. W trwającej przerwie między rozgrywkami FC Barcelona wydała na nowych piłkarzy najwięcej w historii (ok. 170 mln euro). Na Camp Nou trafiło bowiem aż sześciu nowych piłkarzy. Ponadto, z wypożyczenia do Celty Vigo wrócił Rafinha, a z drugiej drużyny do kadry pierwszego zespołu awansował Jordi Masip.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.