FIFA zablokowała prezentację Luisa Suareza

FC Barcelona nie może oficjalnie zaprezentować swojego nowego piłkarza Luisa Suareza, dopóki nie dobiegnie końca jego zawieszenie za ugryzienie Włocha Giorgia Chielliniego w meczu fazy grupowej MŚ w Brazylii - potwierdziła FIFA.

Suarez ma w najbliższych dniach zostać zawodnikiem FC Barcelony. Kataloński klub, według doniesień brytyjskiej prasy, ma zapłacić za Urugwajczyka 75 mln funtów. Barcelona chciałaby zaprezentować piłkarza swoim kibicom na Camp Nou, jak odbyło się to w przypadku Cesca Fabregasa czy Neymara - na powitanie Brazylijczyka przyszło ponad 90 tys. fanów. W przypadku Suareza, dopóki obowiązuje zawieszenie, zrobić tego nie może.

Katalończycy planowali obejść zawieszenie, które nałożyła FIFA, i przeprowadzić prezentację piłkarza na obiekcie niezwiązanym z piłką nożną, ale światowa federacja nie wydała na to zgody.

- Zawieszenie dotyczy wszelkiej działalności związanej z piłką nożną. On nie może wziąć udziału w żadnym publicznym wydarzeniu związanym z futbolem, choćby odbył się w miejscu, które z piłką nie ma nic wspólnego. Podobnie rzecz się ma z akcjami charytatywnymi - powiedział Delia Fisher, który w FIFA jest odpowiedzialny za komunikację z mediami.

Suarez został zawieszony przez FIFA po tym, jak w meczu grupowym między Urugwajem a Włochami ugryzł obrońcę Giorgio Chielliniego w bark. W swojej pierwotnej decyzji FIFA postanowiła zawiesić piłkarza na dziewięć meczów międzynarodowych oraz nałożyła na niego zakaz jakiejkolwiek działalności piłkarskiej na cztery miesiące. Oznacza to, że Suarez początek sezonu ma z głowy. Trenować może jedynie indywidualnie.

Piłkarz złożył apelację do Komitetu Odwoławczego, ale została ona odrzucona. Piłkarz może się jeszcze odwołać od kary do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu.

Suarez nie pierwszy raz w karierze zaatakował rywala zębami. W 2010 roku, jeszcze w barwach Ajaksu Amsterdam, Suarez ugryzł piłkarza PSV Eindhoven Otmana Bakkala. Został wtedy zawieszony na siedem meczów. Druga taka sytuacja zdarzyła się w kwietniu 2013 roku - podczas meczu Liverpoolu z Chelsea (2:2) ugryzł w ramię obrońcę "The Blues" Branislava Ivanovicia i dostał wtedy dziesięć meczów kary.

Zobacz wideo

Suarez jako rekin, pies, zombie oraz piłkarz Dolcanu Ząbki [MEMY]

Więcej o: