Athletic Bilbao burzy "Katedrę". San Mames zamienione w gruzowisko [ZDJĘCIA]

Athletic Bilbao od nowego sezonu grać będzie w nowym miejscu, dlatego właśnie rozpoczęły się prace wyburzeniowe na najstarszym stadionie w Hiszpanii - San Mames.

Znany z przywiązania do tradycji klub, niezatrudniający piłkarzy, którzy nie są Baskami, sam zdecydowali się przesadzić swe dawno temu zapuszczone korzenie. Już wkrótce Athletic zmieni siedzibę ze stadionu San Mames - "Katedry" (zwanej tak z uwagi na bliskie sąsiedztwo prawdziwego kościoła) - na San Mames Barria, czyli... "Nową Katedrę". Stara otwarta została równo sto lat temu i jest najstarszym stadionem w Hiszpanii. Ale już niedługo, bo właśnie zaczęło się dziać to.

embed

Decyzja o budowie nowego stadionu została podjęta w 2006 r. Cztery lata później z pompą odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego i rozpoczęła się jego budowa. I chociaż jeszcze się nie zakończyła, nawet z polskiego doświadczenia wiemy, że czasem wystarczy trzy czwarte trybun, żeby można było grać na nowym stadionie. Tak właśnie będzie w tym przypadku.

Mimo kryzysu ekonomicznego, który Hiszpanie ostatnio bardzo mocno odczuwają, prawie 90 proc. wartej ponad 200 mln euro inwestycji pokrywają spółki publiczne (banki, lokalny rząd). Pierwotnie stadion kosztować miał 160 mln euro, ale - jak to w takich sytuacjach często bywa - okazało się to kwotą niedoszacowaną o jakieś 50 mln.

Stare San Mames zostało prawie całkiem kompletnie przebudowane w 1982 r. z okazji rozgrywanych w Hiszpanii mistrzostw świata. Zapewne przedłużyło to los stadionu, na którym grali też chociażby na zakończenie swojej trasy panowie z AC/DC (trzy lata temu), ale - jak widać - nic nie trwa wiecznie. Na pewno wszystkim będzie brakowało atmosfery tego stadionu, choćby i w telewizyjnych relacjach. Nie usłyszymy już towarzyszącego nam od zawsze, magicznego "Witamy z San Mames" (przynajmniej nie bez dodatkowego, trzeciego członu), no ale... umarł król, niech żyje król!

Plan widocznej na zdjęciach rozbiórki San Mames, która zaczęła się w zeszłym tygodniu i potrwa do końca sierpnia:

1. Usunięcie krzesełek i mało niebezpiecznych elementów, najpierw z Trybuny Głównej, następnie spomiędzy bramek i reszty.

2. Usunięcie cementowych kostek.

3. Zniszczenie narożnika ulokowanego przy kasie biletowej.

4. Zniszczenie Trybuny Głównej i połowy trybun bramkowych.

5. Zniszczenie trybun narożnych

6. Zniszczenie pozostałych trybun.

7. Zniszczenie Trybun Wschodnich.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS i na Androida

Więcej o: