Piłka nożna. Hołd Casillasa i Ekstraklasy ku czci Dawida Zapiska

"Wzruszająca historia", "piękny gest", "wszyscy jesteśmy poruszeni" - tak o hołdzie złożonym zmarłemu Dawidowi Zapiskowi przez Ikera Casillasa piszą hiszpańskie media. W sobotę cześć kibicowi, którego nazwisko jest na ustach całego świata, oddali również piłkarze Ekstraklasy. Minuta ciszy ku pamięci Zapiska poprzedziła spotkanie Wisły Kraków z Lechią Gdańsk

We wtorek Real po dramatycznym spotkaniu w Lidze Mistrzów ograł Manchester City 3:2. Radości po golach kolegów nie okazywał jednak Iker Casillas. "Dlaczego nie cieszył się z bramek?" - zastanawiały się hiszpańskie media. Teraz wszystkie wyjaśniają, jaki był tego powód. I opisują wzruszającą historię pięknej przyjaźni piłkarza ze swoim kibicem.

Wszelkie spekulacje uciął sam bramkarz. "Szczere kondolencje dla rodziny. Spoczywaj w spokoju przyjacielu" - napisał Casillas na Facebooku zwracając się do zmarłego we wtorek rano Dawida Zapiska. Jednego z największych kibiców, jakiego kiedykolwiek w życiu spotkał.

Hiszpańskie media przypominają tę historię. Dawid zmagał się z bardzo ciężką i nieuleczalną chorobą o podłożu genetycznym - rdzeniowym zanikiem mięśni typu I. Był wielkim kibicem futbolu, a w szczególności sympatyzował z Realem Madryt i reprezentacją Hiszpanii. Jego największym marzeniem było spotkać Casillasa. Swojego bohatera, którego znał tylko z telewizji i plakatów wywieszonych na ścianie w pokoju."Ten chłopiec poruszył nie tylko bramkarza, ale i całą reprezentację Hiszpanii" - wspomina dziennik "ABC". - Nie umrę przed Euro. Chcę spotkać się z graczami reprezentacji Hiszpanii i Casillasem. Jeśli moje marzenie się spełni, jedyne co mi pozostanie to spotkać się z Bogiem - przypomina słowa 14-latka gazeta.

Dzięki życzliwości wielu osób Dawid spełnił swoje marzenie na Euro, podczas zgrupowania Hiszpanów w pomorskim Gniewinie. Hiszpańskie media przypominają te obrazki i przytaczają słowa samego Casillasa, który wspomina chłopca. - Spotkałem się z Dawidem w Gniewinie i widziałem w nim ogromną chęć do życia, a w jego oczach ogromną radość wynikającą z poznania reprezentacji Hiszpanii. Robił sobie zdjęcia ze wszystkimi piłkarzami, a mi podarował pluszaka. Mamy ogromne szczęście jako piłkarze, że jesteśmy podziwiani w wielu miejscach na świecie. A jeśli możemy przy tym spełnić czyjeś marzenia i dać mu chwile radości to jest to po prostu zaszczyt - powiedział bramkarz.

Lokalne media piszą, że Casillas dzięki pomocy polskiej ambasady w Hiszpanii wysłał wiadomość dla rodziny Dawida. Obecna przy tym była stacja TVP ( Zobacz wideo ). Bramkarz przekazał swoją bluzę meczową z napisem w języku polskim "Dawid, zawsze z Tobą". "Marca" nazwała ten hołd Casillasa "gestem solidarności i bliskości ze swoimi fanami". "Ta śmierć poruszyła wszystkich" - czytamy.

Dawid Zapisek zmarł we wtorek o godz. 9.55. Pogrzeb chłopca odbył się w piątek, został pochowany na cmentarzu w Gdańsku. W sobotę mecz 5. kolejki ekstraklasy pomiędzy Wisłą Kraków a Lechią Gdańsk poprzedziła minuta ciszy ku jego pamięci.

Więcej o: