Bundesliga. Policja chce kary meczów przy pustych trybunach

Niemieckie kluby, które nie potrafią poradzić sobie z niesfornymi kibicami, powinny zostać ukarane i rozgrywać mecze bez udziału publiczności - uważa niemiecka policja. W sobotę stu chuliganów wdarło się na boisko Herthy Berlin.

Około stu fanów Herthy Berlin szturmem wdarło się na boisku stadionu Olimpijskiego po klęsce 1:2 z Norymbergą. Niektórzy z kibiców byli uzbrojeni w stalowe pręty, kawałki zniszczonych ławek rezerwowych i banerów reklamowych. Byli agresywni, piłkarze musieli ratować się ucieczką do szatni.

Czterech ochroniarzy zostało lekko rannych. Zatrzymano około 30. osób.

- Istnieje potrzeba zastosowania bardziej drastycznych środków i oznacza to piłkę nożną bez kibiców - powiedział szef niemieckiej policji Rainer Wendt.

- Nie byłem na stadionie, ale telewizyjne powtórki pokazują, że ochrona była zupełnie bezradna - dodał.

Według Wendta twarde środki są konieczne, aby stwarzający kłopoty chuligani naprawdę poczuli, że wyrządzają szkodę klubom którym kibicują.

Zamieszki w Berlinie potępiły też władze ligi niemieckiej. - Władze Bundesligi i kluby nie zamierzają tolerować przemocy fanów. Staniemy w jednej linii z Niemiecką Federacją Piłki Nożnej w tej sprawie - napisał w oświadczeniu szef Bundesligi Reinhard Rauball.

Władze Herthy przeciwne zamknięciu stadionu

- W Bundeslidze raczej nie zamyka się stadionów - mówi dziennikarz Sport.pl i "Gazety" Paweł Rzekanowski. - W Niemczech działa sprawny system komunikacji zespołów z klubami kibica, które same dbają o to, żeby chuligani nie wchodzili na stadion. Akcja w Berlinie wyglądała na zaplanowaną, i dlatego tak mocno wstrząsnęła opinią publiczną. Na filmie widać, że kibice mieli przygotowane maski, by nie zostać rozpoznanymi - dodaje.

- Władze Herthy potępiły zajście, ale są przeciwne zamknięciu stadionu. Argumentują, że w ten sposób 59 tysięcy kulturalnych fanów ucierpi za wybryk grupki chuliganów.

Jak Piszczek i Wichniarek uciekali przed kibolami Hetrhy Berlin ?

Więcej o: