Bundesliga wyróżniła Polaków. Brawo, brawo. Pięć nazwisk

Przez Bundesligę przewinęło się wielu polskich piłkarzy, którzy zapisali piękną kartę historii na niemieckich boiskach. Teraz oficjalna strona rozgrywek wytypowała pięciu tych, którzy pokazali się z najlepszej strony. Jeden wybór może być zdumiewający.

Bundesliga przez lata była rozgrywkami, w których występowało wielu Polaków, nierzadko były to gwiazdy reprezentacji. Wielu z nich na niemieckich boiskach pokazało się z naprawdę dobrej strony i zapisało się w historii ligi. Teraz pokuszono się o wskazanie tych najlepszych.

Zobacz wideo Najlepszy piłkarz, z którym grał Podolski? Myślał, myślał i wymyślił

Bundesliga wybrała najlepszych Polaków w historii. Trio z Dortmundu znowu razem

Na oficjalnej stronie Bundesligi ukazał się artykuł, w którym wytypowano pięciu najbardziej wyróżniających się polskich zawodników. Jako pierwszego wspomniano Roberta Lewandowskiego, byłego zawodnika Borussii Dortmund (2010-2014) oraz Bayernu Monachium (2014-2021). Tu nie potrzeba było większego uzasadnienia, wystarczyło wymienić jego sukcesy. W lidze niemieckiej spędził 11 sezonów, dziewięć z nich zakończył z mistrzostwem. Siedem razy został królem strzelców, z 312 bramkami jest drugim najlepszym strzelcem w historii ligi. W samym sezonie 2020/21 trafił 41 razy, ustanawiając nowy rekord bramek zdobytych w jednych rozgrywkach.

Kolejnym wyróżnionym Polakiem został Jakub Błaszczykowski, były gracz Borussii Dortmund (2007-2016) i Wolfsburga (2016-2019). "Od razu stał się ulubieńcem fanów dzięki porywającym występom i kreatywności na prawej flance. Już w pierwszym sezonie został Piłkarzem Sezonu w klubie" - czytamy. Później przyczynił się do zdobycia dwóch mistrzostw kraju.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na liście nie zabrakło również Łukasza Piszczka, który zaczynał w Hercie (2004-2010), ale wielką gwiazdą stał się dopiero w dortmundzkiej Borussii (2010-2021). To właśnie w Niemczech w jego karierze zaszła spora zmiana, która pozwoliła mu osiągnąć ten status. "Został przekwalifikowany na prawego obrońcę, z gry na tej pozycji zasłynął podczas długiego pobytu w Dortmundzie. Przez wiele lat patrolował prawą flankę za swoim rodakiem Błaszczykowskim. Oferował imponującą siłę twórczą z pozycji obronnej, notując 49 asyst w Bundeslidze" - napisano. On również ma w dorobku dwa mistrzostwa Niemiec.

Sebastian Boenisch wśród najlepszych Polaków w historii Bundesligi

Czwarty wymieniony zawodnik może zaskakiwać, wytypowano bowiem Sebastiana Boenischa. W Polsce nie jest on ciepło wspominany, gdyż miał wzmocnić rywalizację na lewej obronie reprezentacji, a ostatecznie rozegrał w niej zaledwie 14 meczów i żaden z nich nie był zbyt udany. W Bundeslidze grał w barwach Schalke (2006-2007), Werderze Brema (2007-2012) i Bayerze Leverkusen (2012-2016). "Waleczny lewy obrońca został wicemistrzem w sezonach 2006/07 i 2007/08. Był także członkiem legendarnej drużyny Werderu, która w 2009 roku dotarła do finału Pucharu UEFA" - tak argumentowano ten wybór.

Listę zamknął Euzebiusz Smolarek, kolejny były zawodnik Borussii Dortmund (2004-2008). "W najlepszym sezonie 2006/07 zdobył 13 bramek. Solidny wynik, biorąc pod uwagę, że za jego czasów klub ani razu nie zajął miejsca w pierwszej szóstce" - uzasadniono. Cały jego dorobek w lidze niemieckiej to 25 goli w 81 meczach.

Więcej o: