Znamy pierwszego beniaminka Bundesligi. Powrót po sześciu latach. "Rozerwijmy miasto na strzępy!"

SV Darmstadt oficjalnie staje się pierwszą drużyną, która awansuje do Bundesligi. Mistrzostwo 2 Bundesligi przypieczętowali zwycięstwem 1:0 z 11. w tabeli Magdeburgiem. Na awans do najwyższej klasy rozgrywkowej czekali aż sześć lat.

Ostatni raz SV Darmstadt w Bundeslidze grał w sezonie 2016/2017. Wówczas zespół z Hesji z dorobkiem 25 punktów zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł razem z Ingolstadtem. Mistrzem został Bayern Monachium na czele z Robertem Lewandowskim.

Zobacz wideo Specjalny występ dla Lewandowskich! Bawili się i śpiewali pod sceną

Darmstadt pierwszym beniaminkiem. Reakcja piłkarzy bezcenna

Od 2021 roku drużynę Darmstadtu trenuje Niemiec Torsten Lieberknecht i to właśnie on dokonał długo wyczekiwanego awansu. Wcześniej najbliżej wejścia do Bundesligi zespół ten był w sezonie 2019/2020, gdy na koniec sezonu zajął piąte miejsce w tabeli. 

Mistrzostwo 2. Bundesligi Darmstadt zdobył wygrywając 1:0 u siebie z Magdeburgiem. Gola zdobył najlepszy strzelec klubu w tym sezoniue, Phillip Tiet, który na koncie ma 12 trafień. Podczas fety na stadionie kibice wbiegli na murawę, aby świętować z piłkarzami, a Tiet powiedział do nich przez mikrofon - Jesteście najgorętszymi fanami. Rozerwijmy dziś to miasto na strzępy! - krzyknął niemiecki napastnik.

Jak pisze na Twitterze ekspert Viaplay, Marcin Borzęcki, Darmstadt w tym wieku w Bundeslidze grał tylko przez dwa lata, w okresie 2015-2017. Powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej będzie tym samym pierwszym sezonem Darmstadtu w Bundeslidze na nowym, przebudowanym stadionie.

Mecz Darmstadtu z Magdeburgiem otwierał 33. kolejkę. Do końca sezonu w 2. Bundeslidze pozostały jeszcze prawie wszystkie mecze tej kolejki, a także cała następna. Szanse na awans ma obecnie drugie Heidenheim (61 pkt) i trzecie HSV (60 pkt). Szanse przy sporym szczęściu może też mieć czwarte St. Pauli (57 pkt). Walka o Bundesligę będzie w związku z tym niezwykle emocjonująca.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Przypomnijmy. Do Bundesligi bezpośrednio wchodzą dwie najlepsze drużyny drugiej klasy rozgrywkowej. Trzecia ma szansę na wejście z barażu, gdzie zagra z 16. zespołem Bundesligi. Wówczas jedni grają o awans, a drudzy o utrzymanie. 

Więcej o: