Piłkarz słynnego klubu zawieszony. Drakońska kara. Przyłapali go

Młodzieżowy reprezentant Chorwacji i piłkarz HSV Mario Vuskovic został skazany na dwa lata zawieszenia - poinformował sąd sportowy Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB). W jego organizmie znaleziono ślady erytropoetyny (EPO).

HSV Hamburg kolejny rok z rzędu toczy zaciętą walkę o powrót do Bundesligi. Przez ostatnie lata niemiecki klub dosłownie ociera się o awans, jednak nadal nie może powrócić na najwyższy poziom rozgrywkowy. W obecnym sezonie nie pomoże już na pewno jeden z obrońców, w którego organizmie znaleziono niedozwolone substancje.

Zobacz wideo Szymon Kołecki typuje starcie dwóch mistrzów KSW. Kto wygra: Ziółkowski czy Paransse?

Piłkarz HSV ze śladami EPO w organizmie. Mario Vuskovic skazany na dwa lata zawieszenia

Sąd sportowy Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) poinformował w czwartek, że młodzieżowy reprezentant Chorwacji Mario Vuskovic został skazany na okres dwóch lat zawieszenia. W próbce jego moczu, którą pobrano 16 września, znaleziono ślady Erytropoetyny (EPO). Materiał był badany wielokrotnie i został potwierdzony przez licznych ekspertów spoza Niemiec.

"Wszystkie analizy pokazują wyraźnie widoczne znalezisko substancji obcej dla organizmu, jaką jest EPO, nawet jeśli występuje ona w zmniejszonych ilościach" - powiedział Stephan Oberholz, szef sądu sportowego DFB.

Tucher i Simeone Opublikowali listę najlepiej opłacanych trenerów. Niespodziewany numer 1

Niemiecki nadawca ndr.de przekazał, że jeśli wykryte zostały niewielkie ilości EPO, to oznacza, że zastrzyk był zrobiony nie kilka godzin, ale kilka dni temu. Piłkarz ma nadal odczuwać efektu dopingu poprzez m.in. produkowanie większej ilość czerwonych krwinek.

Erytropoetyna stymuluje organizm do wytwarzania większej ilości hemoglobiny, co bezpośrednio przyczynia się także do wzrostu liczby czerwonych krwinek. EPO może przyczyniać się do lepszych wyników u sportowców, ponieważ dzięki niemu człowiek może dłużej utrzymać wzmożony wysiłek bez nadprodukcji kwasu mlekowego, powodującego osłabienie mięśni.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zawieszenie działa wstecz, dlatego jest liczone od 15 listopada 2022 roku, co oznacza, że piłkarz wróci najwcześniej do gry pod koniec przyszłego roku. Zarówno HSV, jak i Vuskovic odwołali się już od decyzji DFB. Niemiecka Agencja Antydopingowa (Nada) i Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) również mogą odwołać się od postanowienia w ciągu tygodnia.

Rosną szanse Frenkiego de Jonga na występ w El Clasico Rosną szanse Frenkiego de Jonga na występ w El Clasico

Vuskovic został piłkarzem HSV w sierpniu 2021 roku, kiedy przeniósł się do Niemiec z Hajduka Split. W barwach niemieckiego klubu rozegrał 47 meczów, w których strzelił trzy gole. Jego kontrakt wygasa z końcem czerwca 2025 roku. HSV zajmuje trzecie miejsce w tabeli 2. Bundesligi ze stratą trzech punktów do lidera Darmstadt.

Więcej o: