Borussia Dortmund grozi wyrzuceniem Gerharda Schroedera. "Musi odejść"

Niemiecki "Bild" informuje, że Borussia Dortmund chce, by Gerhard Schroeder, przyjaciel Władimira Putina, zrezygnował ze stanowisk w rosyjskich firmach.

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. W poniedziałkowy wieczór Władimir Putin oficjalnie uznał niepodległość separatystycznych republik - Donieckiej i Ługańskiej. W czwartek rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji wojskowej" i wezwał ukraińskich żołnierzy do złożenia broni. Ostrzelane zostały punkty militarne na terenie całego kraju. Pojawiają się również doniesienia o atakach na cywilów. Aktualnie toczą się ciężkie walki o ukraińskie miasta, między innymi o Kijów.

Zobacz wideo Tak wyglądała ewakuacja Kędziory z Kijowa. Błyskawiczna reakcja

"Schroeder musi odejść z rosyjskich firm"

Od kilku dni europejskie państwa nakładają różne sankcje na Rosję. Teraz niemiecki "Bild" poinformował, że Borussia Dortmund wzywa byłego kanclerza Gerharda Schroedera do rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach.

- Naszym zdaniem, w sytuacji, w której codziennie od bomb giną niewinni ludzie, Schroeder musi odejść ze stanowisk kierowniczych w rosyjskich spółkach państwowych. Mamy szczerą nadzieję, że dojdzie do takiego wniosku. - W przeciwnym razie klub „podejmie odpowiednią decyzję. Oczywiście będzie też z nim rozmawiał prezes naszego klubu - Reinhard Rauball - dodaje BVB.

Najnowsze informacje ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę >>

Schroeder od lat jest przyjacielem Putina. Miał kiedyś powiedzieć nawet, że był "bezbłędnym demokratą", którego oskarżano o "rzekome rosyjskie zagrożenie". Schroeder jest szefem rady nadzorczej rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, zajmuje też ważne stanowisko w firmie Nord Stream, a od czerwca tego roku ma też być w firmie Gazprom.

 - Przede wszystkim ważne jest, abyśmy podkreślili, że Borussia Dortmund uważa rosyjską agresję na Ukrainę za rażące naruszenie obowiązującego prawa międzynarodowego. Rodzina BVB głęboko potępia tę haniebną agresję. Podczas jego politycznej pracy jako kanclerza Republiki Federalnej Niemiec poznaliśmy Gerharda Schroedera jako odważnego, walecznego demokratę, który bronił swojego liberalnego światopoglądu nawet przed oporem. Lubimy wspominać takiego Gerharda Schroedera i mamy nadzieję, że ten Gerhard Schroeder ma nie tylko przeszłość, ale także przyszłość w BVB - napisał niemiecki klub.

Gerhard Schroeder był kanclerzem Niemiec w latach 1998-2005.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.