Hat-trick Roberta Lewandowskiego i 300. gol w Bundeslidze! Kosmos

Robert Lewandowski ustrzelił hattricka, zdobywając przy tym swoją 300. bramkę w Bundeslidze, a jego Bayern Monachium rozbił na wyjeździe FC Koeln aż 4:0!

Po niespodziewanej porażce 1:2 z Borussią Moenchengladbach na początek 2022 roku Bayern Monachium chciał uniknąć kolejnej wpadki. Tym bardziej, że za plecami drużyny Juliana Nagelsmanna czai się Borussia Dortmund, która przed tym meczem miała tylko trzy punkty straty do Bawarczyków. Rywalem Bayernu było jednak rewelacyjnie spisujące się w tym sezonie, szóste w tabeli FC Koeln, co przy dużych osłabieniach mistrzów Niemiec (brak Comana, Goretzki, Hernandeza czy Daviesa) oznaczało bardzo trudne zadanie.

Zaskakująco łatwy początek Bayernu. Pełna kontrola

Początek spotkania w Kolonii był niespodziewanie łatwy dla Bayernu. Gospodarze popełniali sporo błędów, z których Bayern skrzętnie korzystał. W 9. minucie po kontrataku gości Thomas Mueller zagrał w pole karne do Roberta Lewandowskiego, a ten płaskim strzałem wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem. Sędziowie pierwotnie wskazali spalonego, ale analiza VAR udowodniła, że bramka była prawidłowa i dlatego została uznana.

W 25. minucie było już 2:0 dla mistrzów Niemiec. Tym razem znakomita wymiana piłki między Muellerem a Corentinem Tolisso zakończyła się przepięknym uderzeniem z powietrza francuskiego pomocnika, po którym piłka trafiła w okienko bramki Marvina Schwabe. Mueller w ten sposób zaliczył 15. i 16. asystę w bieżących rozgrywkach.

Bayern okazji miał więcej. Świetną zmarnował Mueller, który z kilku metrów trafił prosto w bramkarza Kolonii. Z kolei uderzenie z dystansu Roberta Lewandowskiego zostało znakomicie obronione przez Schwabe. Zaskakująco niemrawi w pierwszej połowie gospodarze potrafili raz trafić do bramki Manuela Neuera, jednak Mark Uth był na wyraźnym spalonym. Tuż przed przerwą z kolei świetnej szansy nie wykorzystał Ondrej Duda, który fatalnie spudłował z kilku metrów.

Haaland trafi do Bayernu? Rummenige: Nie jestem przekonanyHaaland powiedział za dużo! Żali się na Borussię. "Wcześniej o tym nie mówiłem"

Hattrick i 300. gol Lewandowskiego. Pewna wygrana Bayernu

Druga część spotkania rozpoczęła się od zmarnowanych sytuacji Lewandowskiego i Musiali. Kluczowa dla jej losów okazała się 61. minuta. Najpierw blisko gola kontaktowego byli gospodarze, ale uderzenie głową Marka Utha o centymetry minęło bramkę Neuera. W odpowiedzi było już 0:3, gdy sytuację sam na sam z bramkarzem po podaniu Leroya Sane wykorzystał Robert Lewandowski.

Kolonia po przerwie grała lepiej, ale była nieskuteczna. Uderzenie z kilkunastu metrów Nenada Ljubicicia odbił Manuel Neuer, a strzał głową Timo Hubersa trafił tylko w poprzeczkę. Za to na kwadrans przed końcem zdecydowanie skuteczniejszy był Lewandowski, który wykorzystał kolejną asystę Sane i pewnym strzałem z pola karnego skompletował hattricka, zdobywając przy tym 300. bramkę w Bundeslidze.

Zobacz gole Lewandowskiego:

Lewandowski jest dopiero drugim zawodnikiem w historii Bundesligi, który dobił do granicy 300 goli. W historycznej klasyfikacji tych rozgrywek prowadzi oczywiście Gerd Mueller, który trafiał do siatki ligowych rywali aż 365 razy.

Bayern Monachium ostatecznie rozbił na wyjeździe FC Koeln 4:0 i utrzymał przewagę sześciu punktów nad drugą Borussią Dortmund. W następnej kolejce Bayern zmierzy się na wyjeździe z Herthą Berlin (niedziela 23 stycznia, 17:30).