Piłkarz Bayernu Monachium wkroczył na tematy polityczne. "To hańba"

- Dla mnie to nie jest alternatywa, a wręcz hańba dla Niemiec - powiedział Leon Goretzka, piłkarz Bayernu Monachium, o krajnie prawicowej partii AfD (Alternatywa dla Niemiec).

Leon Goretzka należy do piłkarzy zaangażowanych społecznie. Wiosną gdy wybuchła pierwsza fala pandemii wraz z kolegą z BayernuJoshuą Kimmichem rozpoczęli akcję "We Kick Corona". W ten sposób pomagali organizacjom charytatywnym i placówkom medycznym, zbierając dla nich pieniądze. Zawodnicy mistrza Niemiec przekonywali, że "jako zdrowi, uprzywilejowani piłkarze, mają społeczną odpowiedzialność, by pomagać innym".

Zobacz wideo Lewandowski takich sytuacji nie marnuje. "Oni sobie nie wybaczą"

Goretzka w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag" przyznał, że niedawno odwiedził obóz koncentracyjny w Dachau i spotkał się z ocalałą z Holokaustu Margot Friedländer. Jednocześnie skrytykował działania skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec, za co był atakowany przez zwolenników tego ugrupowania. - Trzeba z tym walczyć, żeby coś poprawić. Musimy jasno powiedzieć wszystkim, że żyjemy w demokracji, której nic i nikt nie może zniszczyć - powiedział Goretzka o nastrojach skrajnie prawicowych w Niemczech.

Robert Lewandowski na okładce 'France Football'"France Football" uhonorowało Lewandowskiego. "Mogę zaprosić Messiego i Ronaldo"

Bezpośrednio o niemieckiej partii dodał: Gdy partia jest wspierana i prowadzona przez rewizjonistów Holokaustu i zaprzeczających pandemii, wtedy sama się demaskuje. Szczególnie podczas kryzysu związanego z pandemią stało się jasne, jaka jest to partia. Dla mnie to nie jest alternatywa, a wręcz hańba dla Niemiec.

Leon Goretzka wypowiedział się na temat polityki

Alternatywa dla Niemiec (niem. Alternative für Deutschland, AfD) to niemiecka eurosceptyczna i konserwatywna partia polityczna założona w 2013 roku. Cztery lata później dostała się do Bundestagu jako pierwsze w historii ugrupowanie eurosceptyczne i antyimigranckie. Po spotkaniu z ocalałą z Holokaustu Friedländer Goretzka powiedział, że był to moment, w którym go "zmroziło". Przekonywał, że jest zdeterminowany by "dopilnować, aby coś takiego nigdy się nie powtórzyło”.

Transfer Patryka 'ponczka' Witesa do Wisły All in! Games Kraków, był według ekspertów jednym z ważniejszych w 2020 roku.Eksperci wybierają transfer roku. "Jeden zawodnik, a może zmienić tak wiele"

Komentator ESPN Derek Rea cytujący słowa Goretzki na Twitterze pochwalił zawodnika, a jednocześnie przywołał słowa innego niemieckiego piłkarza Fritza Waltera, który miał powiedzieć lata temu, że "wszyscy reprezentanci Niemiec są ministrami spraw zagranicznych w krótkich spodenkach." - My, piłkarze, powinniśmy poświęcić uwagę, jaką otrzymujemy, aby podnieść świadomość w zakresie ważnych społecznie tematów - mówił.

Więcej o: