Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Meczet sfinansowany przez Erdogana na koszulkach FC Koeln. Kibic rzuca legitymacją. Klub: Dziękujemy!

Kto by pomyślał, że prezentacja nowych koszulek drużyny może wywołać tyle emocji. Na wyjazdowych koszulkach FC Koeln umieszczono panoramę miasta, w tym meczet zbudowany przez organizację finansowaną przez prezydenta Turcji, Recepa Erdogana. Oburzony kibic z Kolonii zrezygnował ze wspierania drużyny. - Z przyjemnością potwierdzamy rezygnację. Do widzenia - odpowiedział mu klub z Bundesligi.

Wielkie zamieszanie w Niemczech przy okazji prezentacji koszulek FC Koeln na sezon 2020/2021. Piłkarze drużyny występującej w Bundeslidze w meczach wyjazdowych będą grali w czerwonych koszulkach z herbem klubu i grafiką przedstawiającą miasto. Na panoramie Kolonii widać nie tylko słynną katedrę, rzekę Ren i Rhein-Energie Stadion, lecz także meczet. Dla jednego z kibiców FC Koeln to było zbyt wiele. Klub upublicznił list, który od niego otrzymał.

Zobacz wideo Lech zarobi miliony na transferach? "Jest duże zainteresowanie naszymi piłkarzami"

"Ponieważ zauważyłem dziś, że drużyna ma nowe koszulki z meczetem, a nie zamierzam identyfikować się z muzułmanami i islamem, niniejszym oświadczam, że opuszczam stowarzyszenie kibiców FC Koeln. Podejrzewam, że koszulki na kolejny sezon będą różowe. Wtedy osiągnięcie pełny kosmopolityzm" - napisał fan.

Kibic rezygnuje z członkostwa, klub odpowiada

Klub zakpił sobie z kibica na Twitterze. "Z przyjemnością potwierdzamy tę rezygnację. Dziękujemy za pomysł z koszulką. Do widzenia" - napisano na profilu FC Koeln. Umieszczono także fotomontaż, przedstawiający różową koszulkę klubową.

A tak wyglądają koszulki na nowy sezon FC Koeln, w tym czerwona, wyjazdowa, ze słabo widoczną panoramą miasta:

 

Klub odwołuje się do swojego statutu, który wymaga "tolerancji, uczciwości, otwartości i szacunku - zawsze i wszędzie". Punkt 6 statutu brzmi: "Witamy w Kolonii, najpiękniejszym mieście Niemiec - bez względu na to, skąd pochodzisz, w co wierzysz, jak żyjesz i kogo kochasz". Jak napisał "Der Westen": "W oczach klubu rezygnacja kibica zaprzecza tym wartościom i dlatego nikt nie zamierzał o niego walczyć". "FC Koeln dziękuje kibicowi islamofobowi za rezygnację" - skomentował "Die Zeit". "Klub nie widział powodu, by powstrzymać kibica" - dodał "Der Spiegel".

Kontrowersje wokół meczetu w Kolonii

Meczet w dzielnicy Ehrenfeld wywoływał wiele kontrowersji, jeszcze zanim powstał. W 2007 roku mieszkańcy miasta protestowali przeciwko powstaniu świątyni. Rok później rada miasta Kolonii zatwierdziła jego budowę. Ta została ukończona w 2017 roku. Operatorem meczetu jest Turecko-Islamska Unia do Spraw Religijnych (z tureckiego: Diyanet Isleri Türk-Islam Birligi - w skrócie DITIB), finansowana przez prezydenta Turcji, Recepa Erdogana. Turecki przywódca był na otwarciu świątyni w 2018 roku.

Jeden z kibiców FC Koeln napisał do klubu na Twitterze: "To meczet należący do DITIB. Ich zasady przewodnie są sprzeczne ze statutem naszego klubu. Przykład? Homoseksualiści". W odpowiedzi klub stwierdził: "Meczet jest symbolem dużej społeczności tureckiej w Kolonii, wśród której jest wielu zagorzałych fanów naszego klubu. Stał się częścią panoramy Kolonii niezależnie od tego, co myślimy o zarządzającym meczetem".

Agencja Reutera poinformowała kilka dni temu, że partia Sprawiedliwości i Rozwoju prezydenta Erdogana rozważa wypowiedzenie "Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej" (tzw. konwencji stambulskiej). W odpowiedzi na ulicach Ankary protestowała grupa około 100 kobiet. Doszło do starć z policją. Turcja była pierwszym krajem, który ratyfikował konwencję.

Przeczytaj też: