Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Lewandowski najlepszym wykonawcą karnych w XXI wieku! Zaskakujące drugie miejsce

W ciągu ostatnich dwóch dekad nie było na świecie skuteczniejszego wykonawcy rzutów karnych od Roberta Lewandowskiego. W zestawieniu biorącym pod uwagę piłkarzy, którzy wykonali co najmniej trzydzieści jedenastek w okresie od 2000 do 2020 roku, Polak nie ma sobie równych. Zaskakiwać może jednak nazwisko, które znalazło się na drugim miejscu.

Licząc wszystkie rozgrywki, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe w klubie oraz reprezentacji, Lewandowski wykonał w swojej karierze 56 karnych. 51 z nich kończyło się golem, a tylko w pięciu przypadkach napastnik Bayernu został zatrzymany przez bramkarza lub nie trafił w bramkę - wynika ze statystyk serwisu transfermarkt.com, na bazie których zestawienie przygotował użytkownik forum reddit.com kazcmot. Skuteczność na poziomie 91,1 proc., jaką może pochwalić się Lewandowski, jest najwyższą na świecie w okresie od 2000 do 2020 roku.

Zobacz wideo Tak karne strzela Robert Lewandowski

Tuż za Polakiem znajduje się, co zaskakujące, Mark Noble z West Hamu United. Wychowanek "Młotów" wykorzystał 38 jedenastek i tylko czterokrotnie pomylił się na jedenastym metrze (90,5 proc. skuteczności). Na kolejnych miejscach w pierwszej piątce rankingu znaleźli się Brazylijczycy, którzy przed laty zakończyli kariery, Rivaldo (37/4, 90,2 proc.) i Ronaldo Nazario de Lima (45/5, 90 proc.), oraz Włoch Mario Balotelli (38/5, 88,4 proc.).

Dopiero na 28. pozycji uplasował się Cristiano Ronaldo (126/24, 84 proc.), a Lionel Messi jest 52. (91/26, 77,8 proc.).

W sezonie 2019/2020 żaden bramkarz nie zdołał wygrać pojedynku z Lewandowskim, gdy ten podchodził do rzutu karnego. Polak wykorzystał wszystkich sześć jedenastek, które wykonał - pięć w Bundeslidze i jedną w fazie grupowej Ligi Mistrzów.