Kontrowersyjna legenda Bayernu odchodzi z klubu. "Ustanawiał nowe standardy"

W Bayernie Monachium kończy się pewna epoka. W piątek klub poinformował, że od 1 lipca szefem sztabu medycznego nie będzie już Hans-Wilhelm Mueller-Wohlfahrt.

Hans-Wilhelm Mueller-Wohlfahrt pracował w Bayernie Monachium - z krótkimi przerwami - przez ponad cztery dekady. Teraz odchodzi. Nie na emeryturę, bo 77-letni lekarz nie zamierza jeszcze kończyć pracy w zawodzie. Chce skupić się na swojej prywatnej klinice oraz opracowaniu nowej metody diagnozowania urazów mięśniowych za pomocą sztucznej inteligencji.

- Kiedy patrzę wstecz na swoje czterdzieści lat w Bayernie, jestem szczęśliwy i bardzo zadowolony. Wspólne doświadczenia, sukcesy, ale przede wszystkim ludzie, których spotkałem w tym klubie, wywarły trwały wpływ na moje życie. Życzę Bayernowi wszystkiego najlepszego w przyszłości - powiedział Mueller-Wohlfahrt cytowany przez oficjalną stronę klubu.

Zobacz wideo Bayern kroczy po kolejne mistrzostwo. Na czele z Lewandowskim. Co za bramka! [ELEVEN SPORTS]

Kontrowersyjne metody

W trakcie 40 lat pracy słynny doktor żegnał się z Bayernem dwa razy. W 2008 i w 2015 roku, kiedy trenerami bawarskiego klubu byli Juergen Klinsmann oraz Pep Guardiola. Z tym drugim jego współpraca nie układała się od początku (więcej o tym pisaliśmy tutaj). Zresztą w ogóle metody Muellera-Wohlfahrta od lat były szeroko dyskutowane. Niemiec, choć jest ortopedą, operacje uważa za ostateczność. Dlatego leczył nakłuwaniem, miksturami w rodzaju wyciągu z koguciego grzebienia czy słynnym Actoveginem, lekiem z krwi cieląt, nazywanym superwitaminą dla krwi. Słowem: wzbudzał kontrowersje.

Karl-Heinz Rummenigge dziękuje Muellerowi-Wohlfahrtowi

- Mull [przydomek lekarza] od dawna wykonywał wspaniałą pracę w Bayernie, ustanawiając nowe standardy w medycynie sportowej na całym świecie. Wszystkie nasze sukcesy w ostatnich 40 latach to również jego zasługa. Klub, ale też całe generacje piłkarzy - od Franza Beckenbauera i Gerda Muellera, Klausa Augenthalera i Bastiana Schweinsteigera po Thomasa Muellera czy Roberta Lewandowskiego - wiele mu zawdzięczają - powiedział szef Bayernu Karl-Heinz Rummenigge, który na oficjalnej stronie klubu pożegnał Muellera Wohlfahrta. Czyli lekarza, a dla niektórych szarlatana, u którego leczyły się też inne gwiazdy - m.in. lekkoatleta Usain Bolt, pięściarz Władimir Kliczko czy alpejczyk Bode Miller. Także polscy sportowcy - koszykarz Maciej Lampe czy lekkoatleci Marek Plawgo czy Anna Rogowska.

Przeczytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .

Więcej o: