Gest Sancho zmieni piłkę? To może być koniec kontrowersyjnego przepisu

Gest Jadona Sancho może zmienić piłkę nożną. Niemiecki związek chce, by piłkarze nie byli karani za zdjęcie koszulki. - Nie możemy ludziom zakazać bronić istotnych wartości - mówi prezes Fritz Keller, którego cytuje "Przegląd Sportowy".

Dotychczas było tak, że gdy piłkarz zdjął koszulkę, ciesząc się ze zdobytej bramki, otrzymywał żółtą kartkę. Tak też się stało w ostatni weekend w meczu Bundesligi Borussia Dortmund - Paderborn (6:1). Jadon Sancho po strzeleniu gola zdjął koszulkę, a pod nią miał inną z napisem: "Sprawiedliwość dla George'a Floyda". Otrzymał za to żółtą kartkę. 

Zobacz wideo Jak dużo dzieli Lewandowskiego od rekordu Muellera?

Gest Sancho zmieni piłkę nożną?

Zachowanie Sancho było reakcją na śmierć afroamerykańskiego mężczyzny, który został zabity przez policjanta w Minneapolis podczas zatrzymania. Okazuje się, że gest piłkarza Borussii może zmienić zasady piłki nożnej. - Rozumiem, że FIFA musi bronić pewnych zasad, że deklaracje polityczne są kontrowersyjne, że ściągnięcie koszulki po golu może być źle odbierane. Ale nie możemy ludziom zakazać bronić istotnych wartości. Dlatego zamierzamy wystąpić z projektem znacznie łagodzącym obecne normy - mówi prezes niemieckiego związku piłki nożnej Fritz Keller, cytowany przez "Przegląd Sportowy". Komisja dyscyplinarna niemieckiego związku nie zamierza karać Sancho. 

W ostatnich dniach FIFA zaapelowała do władz rozgrywek piłkarskich, by nie karać piłkarzy, którzy manifestują sprzeciw po śmierci Floyda. Niemcy chcą iść dalej i zaproponować, by zrezygnować z karania zawodników żółtą kartką za zdjęcie koszulek po strzeleniu gola. 

Przeczytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .

Więcej o: