Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Julian Nagelsmann wskazał najlepszego napastnika. Idealna mieszanka Lewandowskiego

- Robert Lewandowski to obecnie najlepszy snajper w Europie, bo ma mieszankę cech klasowego napastnika - chwali Polaka Julian Nagelsmann, trener RB Lipska, lidera Bundesligi.

21 goli w 19 meczach Bundesligi, oraz 10 bramek w pięciu spotkaniach Ligi Mistrzów - Robert Lewandowski rozgrywa kolejny kapitalny sezon. Napastnik Bayernu Monachium w trakcie kariery uzbierał już ponad 400 bramek. Nic więc dziwnego, że jest uznawany za jednego z najlepszych snajperów świata. Z kolei według Juliana Nagelsmanna, szkoleniowca RB Lipsk, nie ma w Europie lepszego napastnika.

Zobacz piękny gol Lewandowskiego [WIDEO]

Zobacz wideo

- Lewandowski to obecnie najlepszy napastnik w Europie. (...) Robert jest mieszanką cech klasowego napastnika, bo jest bardzo niebezpieczny pod bramką, dobrze gra w powietrzu oraz obiema nogami. Ma też bardzo ciekawą budowę: jest wysoki, ale wciąż bardzo szybki. Ma dobry instynkt, a może też grać na pozycji numer "10". Nie zawsze musi finalizować akcje, jest w stanie także zagrać kluczowe podanie. A kiedy jest 4:0 i nie musi już strzelać gola, nie ma problemu z pomaganiem drużynie utrzymać się przy piłce, nawet przez 25 minut. To niezwykłe - powiedział Nagelsmann cytowany przez portal bundesliga.com.

Nagelsmann, czyli młokos, który rewolucjonizuje futbol

Słowa Nagelsmanna, to słowa wybitnego fachowca. W lutym 2016 roku Huub Stevens musiał - ze względów zdrowotnych - zrezygnować z pełnienia funkcji trenera Hoffenheim. Jego następcą został właśnie Nagelsmann. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Niemiec miał wówczas 29 lat. Ba, nie miał też praktycznie żadnego doświadczenia w tym fachu. Karierę piłkarską przerwał w wieku 21 lat. Chwilę później został skautem tego klubu, ale doświadczenie trenerskie zbierał jako szkoleniowiec młodzieżowych drużyn Hoffenheim.

 Gdy w końcu objął seniorską drużynę to na dzień dobry miał trudne zadanie, bo celem "Wieśniaków" było utrzymanie się w lidze. Nagelssman nie dość, że uchronił klub od degradacji, to sezon 2016/17 skończył na czwartym miejscu! Dwa lata temu poszło mu jeszcze lepiej, bo drużyna była trzecia w Bundeslidze i awansowała do Ligi Mistrzów.

Od sezonu 2019/20 jest trenerem RB Lipsk, które po 19 kolejkach, prowadzi w Bundeslidze. Na czym polega futbol według Nagelsmana? - Jestem jak piekarz, który miesza składniki, wsuwa pieczywo do pieca, a potem analizuje efekt działania. A na koniec wybiera najlepszą z możliwych recept - tłumaczy Niemiec.

W jego wizji futbolu nie ma jednej konkretnego ustawienia. Wszystko jest płynne.  Zawodnicy raczej nie są przypisywani do jednej pozycji, ale mają konkretne role, a w trakcie meczu zespół może używać różnych systemów. Nie zmienia się tylko jedno. Kocha ofensywny i atrakcyjny dla oka futbol. Więcej o nim przeczytasz w tekście Łukasza Godlewskiego.