Zapytaliśmy dziennikarzy z całego świata, dlaczego nie głosowali na Lewandowskiego w Złotej Piłce. Odpowiedź z Mauritiusa absurdalna

Robert Lewandowski zajął dopiero ósme miejsce w plebiscycie Złotej Piłki. Dziennikarze z całego świata tłumaczą nam, dlaczego nie zagłosowali na Lewandowskiego i co musiałoby się stać, by oddali na niego głos w przyszłym roku.

W poniedziałek w Paryżu odbyła się gala Złotej Piłki. 195 dziennikarzy z całego świata wybierało m.in. najlepszego piłkarza roku. Zwyciężył Argentyńczyk Leo Messi. Robert Lewandowski zajął dopiero ósme miejsce.

Dwie rzeczy, jakie musi zrobić Lewandowski, by być wyżej w Złotej Piłce:

Zobacz wideo

Kapitan reprezentacji Polski otrzymał głosy od dziennikarzy z następujących krajów: Polska, Niemcy, Honduras, Kambodża, Pakistan, Serbia, Turks i Caicos, Białoruś, Mołdawia, Słowenia, Sri Lanka, Szwajcaria, Cypr, Czechy, Gwinea Równikowa, Malta, Nikaragua, Węgry i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Każdy z dziennikarzy mógł przyznać punkty tyko pięciu zawodnikom.

Dziennikarze tłumaczą, dlaczego nie głosowali na Lewandowskiego

Polskie media zastanawiają się, dlaczego Lewandowski znów nie został doceniony podczas plebiscytu "France Football". Skontaktowaliśmy się z kilkunastoma dziennikarzami z całego świata, którzy oddawali głosy w tegorocznym plebiscycie Złotej Piłki, a nie zagłosowali na Lewandowskiego. Zapytaliśmy ich dlaczego pominęli Polaka i czego mu zabrakło, by być wyżej w tegorocznym plebiscycie.

Zobacz, jak głosowali wszyscy dziennikarze w plebiscycie Złotej Piłki 2019:

Większość dziennikarzy tłumaczy się w podobny sposób

Zapytani przez nas dziennikarze najczęściej tłumaczyli, że nie głosowali na Lewandowskiego, ponieważ nie osiągnął on w tym roku nic spektakularnego na arenie międzynarodowej. Wskazywali, że Polak może być wyżej w plebiscycie Złotej Piłki dopiero wtedy, gdy jego Bayern Monachium wygra Ligę Mistrzów lub reprezentacja Polski z Lewandowskim w składzie doczeka się dużego sukcesu (np. podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy).

Najbardziej absurdalną odpowiedź otrzymaliśmy od Azmaala Hydooza z Mauritiusa. Stwierdził on m.in., że "Lewandowski może być ofiarą trenera Niko Kovaca". Chorwat co prawda został w listopadzie zwolniony z powodu słabych wyników, jakie osiągał w Bayernie, ale za kadencji Kovaca Lewandowski zdobył dla drużyny z Monachium aż 60 bramek w 63 meczach.

Ponadto Hydooz wskazał, że Bayern "nie spisywał się dobrze w ostatnim czasie i dlatego ktoś taki jak Mbappe jest bardziej doceniany niż Lewandowski. Francuz jest bardziej imponujący." Tymczasem obaj zawodnicy, Mbappe i Lewandowski, odpadli w poprzedniej edycji Ligi Mistrzów na etapie 1/8 finału. Bayern przegrał z Liverpoolem, a PSG z Manchesterem United. Do tego Francuz w tym roku strzelił 31 goli, a Polak 51.

Vidir Sigurdsson, Islandia, redakcja "Morgunbladid"

To proste - mogłem wybrać tylko pięciu piłkarzy. Gdybym mógł zagłosować na dziesięciu, Lewandowski byłby wówczas na mojej liście. Aby być wyżej w plebiscycie Złotej Piłki, wasz kapitan powinien prawdopodobnie przenieść się do Premier League!

Trondur Arge, Wyspy Owcze, redakcja "Sosialurin"

Lewandowski był w moich myślach, gdy zastanawiałem się nad miejscami 4-5. Byli jednak piłkarze, którzy radzili sobie lepiej: Salah, Mbappe, Alisson i inni. Czego mu brakuje, żeby być wyżej w Złotej Piłce? Być może Ligi Mistrzów, a Polska musi zrobić niespodziankę na przyszłorocznym Euro. Minęło też dużo czasu odkąd piłkarze z ligi niemieckiej dominowali w Złotej Piłce. Jeśli jednak Lewandowski utrzyma obecną formę przez cały sezon, nie będzie możliwości, by za rok go pominąć.

Anders Bengtsson, Szwecja, redakcja "Offside"

Uważam Lewandowskiego za jednego z najlepszych w przeszłości, ale w tym roku uznałem, że pięciu piłkarzy prezentowało się lepiej od niego. Gdyby radził sobie lepiej w Lidze Mistrzów, gdy miało to największe znaczenie, być może jego wynik w plebiscycie byłby lepszy.

Manos Staramopoulos, Grecja, redakcja "Dimokratia"

Robert Lewandowski jest bez wątpienia jednym z najlepszych napastników w Europie w ostatnich 10 latach. Nauczyłem się jednak przestrzegać w głosowaniu kryteriów ustalonych przez magazyn "France Football", z którym współpracuję od 1988 roku jako ich najstarszy korespondent i głosujący. Lewandowski miał świetny rok, ale oprócz mistrzostwa Niemiec z Bayernem Monachium, nie zdobył innego trofeum. Nie dotarł do finału żadnej innej imprezy. Dlatego chociażby kryterium dotyczące sukcesów mu nie pomogło. Jeśli Bayern wygra w tym sezonie Ligę Mistrzów, to szanse Lewandowskiego w Złotej Piłce znacznie wzrosną.

Troels Bager Thoegersen, Dania, redakcja "Tipsbladet"

Wyjaśnię wam, że Lewandowski był bardzo bliski otrzymania punktów ode mnie! Nie jestem zdziwiony miejscem, które Polak zajął w tym roku w Złotej Piłce. Uzyskał przyzwoity wynik. Miał bardzo dobry sezon, mimo że Bayern grał poniżej bardzo wysokiego poziomu, do jakiego przyzwyczaił. Wkład Lewandowskiego w grę mistrzów Niemiec był wyjątkowo duży. Gdy układałem listę zawodników, Messi i van Dijk byli bardzo blisko siebie. Długo nie mogłem się zdecydować, na którego z nich postawię. Oprócz nich wybrałem Ronaldo, Sterlinga i Mane. Portugalczyk wygrał Ligę Narodów, Senegalczyk Ligę Mistrzów, a Anglik pokazał, że może ograć każdego obrońcę na świecie. Był najlepszy piłkarzem Manchesteru City, który choć nie wygrał Ligi Mistrzów, jest moim zdaniem najlepszym zespołem na świecie. Na temat Lewandowskiego oczywiście mógłbym się spierać. Od lat jest bardzo stabilny i ważny dla Bayernu oraz reprezentacji Polski. Nie wybrałem go jednak, bo Ronaldo, Sterling i Mane byli kluczowymi zawodnikami w ligach i rozgrywkach trudniejszych niż Bundesliga, która mnie rozczarowuje i zaczyna przypominać trochę francuską Ligue 1. Rozumiem, że polscy kibice chcieliby, żeby Lewandowski był w tym plebiscycie wyżej.

Constantin Kleshchev, Rosja, redakcja Match TV

Lewandowski jest jednym z najlepszych napastników w historii światowej piłki nożnej, ale podczas głosowania musimy przestrzegać następujących kryteriów: występy indywidualne i zespołowe w roku kalendarzowym, talent zawodnika i ogólna kariera zawodnika. Z tego punktu widzenia Lewandowski jest daleko w tyle za Messim, Cristiano Ronaldo lub Luką Modriciem, który zdobył Złotą Piłkę rok temu. To prawie niemożliwe by zdobyć tę nagrodę w erze Messiego i Ronaldo. By zająć pierwsze miejsce w plebiscycie "France Football", Lewandowski musiałby wygrać wielki turniej z klubem lub z reprezentacją.

Passang Norbu, Bhutan, freelancer

Myślę, że to ma głównie związek z popularnością lig. Liga angielska i hiszpańska mają więcej widzów, szczególnie w Azji. U nas w telewizji w większości pokazują spotkania z Anglii lub Hiszpanii. Ludzie się tym najbardziej interesują. Lewandowski jest bez wątpienia fantastycznym graczem. Myślę, że by zyskać większą popularność, powinien dołączyć do jednego z gigantów Premier League. Wtedy mógłby mieć więcej fanów na całym świecie.

Shuichi Tamura, Japonia, redakcja "Sports Graphic Number"

Być może Lewandowski jest niedoceniany. Przyczynił się w tym roku zarówno do wyników klubu, jak i do wyników reprezentacji narodowej. Bayern został jednak wyeliminowany już w 1/8 Ligi Mistrzów, a w tym roku nie było ani mistrzostw świata, ani Euro. Jeśli w przyszłym roku jego siłami Bayern dotrze do finału Ligi Mistrzów, a Polska do półfinału Euro, to Lewandowski będzie miał dużą szansę na zdobycie Złotej Piłki.

Didier Hiegel, Luksemburg, redakcja wort.lu

Naprawdę lubię Lewandowskiego, jest maszyną do strzelania goli, ale głosowałem jak zwykle zgodnie z kryteriami określonymi przez "France Football". Statystyki Messiego są niesamowite, piłkarze Liverpoolu byli wspaniali, Mbappe jest fantastyczny, a Ronaldo zasługuje na miejsce w pierwszej piątce ze swoimi 700 golami w karierze i tytułem w Juventusie. Ciężko mi umieścić innych piłkarzy, mimo że lubię Lewandowskiego i tych młodych graczy z Ajaksu. Moim zdaniem Lewandowski mógłby zdobyć Złota Piłkę, gdyby wygrał Ligę Mistrzów z Bayernem, strzelając przy tym ponad 30 bramek w sezonie. Pod warunkiem, że Messi nie będzie miał takich statystyk, jakie miał teraz. Argentyńczyk strzelił 36 goli w 2019 roku, jest doskonały.

Elia Gorini, San Marino, redakcja San Marino RTV

Myślę, że Lewandowski jest bardzo dobrym piłkarzem, jednym z najlepszych napastników na świecie. Pamiętam, jak strzelił pierwszego gola w reprezentacji Polski. Zrobił to w meczu z San Marino w 2008 roku. Wybrałem innych zawodników w Złotej Piłce, ponieważ Lewandowski nie zdobył w tym roku międzynarodowego trofeum. Jeśli w przyszłym roku wygra Ligę Mistrzów lub będzie w finale, będzie miał dużą szansę na wyższe miejsce w plebiscycie "France Football".

Azmaal Hydoo, Mauritius, redakcja "Lékip"

Dla mnie Robert jest świetnym napastnikiem, takim jak Miroslav Klose. Szkoda, że proces głosowania w tegorocznej Złotej Piłce zakończył się przed jego ostatnim świetnym występem w Lidze Mistrzów z Crveną. Myślę, że Bayern nie spisywał się dobrze w ostatnim czasie i dlatego ktoś taki jak Mbappe jest bardziej doceniany niż Lewandowski. Francuz jest bardziej imponujący. Może Lewandowski jest też ofiarą Niko Kovaca w Bayernie?

Abdel-Malik Koudize, Niger, redakcja Sport227.com

Lewandowski gra w mniej medialnej Bundeslidze, o której bardzo mało mówi się w Afryce. Przez to ciężko go ocenić przez cały sezon. Tutaj w Afryce oglądamy go tylko w Lidze Mistrzów. Jest napastnikiem, którego podziwiam, ale miałem tylko pięć opcji do wyboru. Lewandowski mógłby być moim szóstym wyborem, dlaczego nie?

Rasim Movsumzadeh, Azerbjedżan, redakcja "Sportsman Magazine"

Będąc szczerym, myślałem by umieścić Lewandowskiego na swojej liście na 4. lub 5. miejscu. Ale musicie przyznać, że mój głos jest również sprawiedliwy - wybrałem piłkarzy, którzy zakończyli głosowanie w pierwszej piątce. By Lewandowski mógł być wyżej w Złotej Piłce lub ją zdobyć, musi wygrać Ligę Mistrzów, jednocześnie zostając najlepszym strzelcem tych rozgrywek. Inna opcja to sukces na Euro 2020 z reprezentacją Polski, tak jak w przypadku Modricia i Chorwacji podczas mundialu 2018. Gdyby brano pod uwagę jedynie pierwsze trzy-cztery miesiące tego sezonu, Lewandowski prawdopodobnie wygrałby plebiscyt "France Football".

Igor Linnyk, Ukraina, redakcja "Footclub"

Myślę, że Lewandowski miał znacznie więcej godnych konkurentów w 2019 roku. Po prostu byli od niego mocniejsi. Trudno mi odpowiedzieć na pytanie, czego dokładnie mu zabrakło w tym roku. Być może to kwestia tego, że drużyny Bayernu Monachium i reprezentacji Polski nie są dziś zbyt mocne?

Nesta Yamgoto, Czad, redakcja tchadinfos.com

Przyznaję, że Lewandowski jest bardzo dobrym napastnikiem. Błyszczy nawet na tle swojego klubu. Jednak niestety są tacy zawodnicy, którzy wyróżniają się bardziej. Zwłaszcza Messi i  Mane. Myślę, że Lewandowski wciąż ma szansę na zdobycie Złotej Piłki, gdyby sięgnął po jakieś trofeum ze swoją reprezentacją.

Charles Camenzuli, Malta, redakcja Net TV Sports

Chociaż Lewandowski nie znajduje się wśród zawodników, na których głosowałem, nie oznacza to, że nie był w tym roku jednym z czołowych piłkarzy. Sama obecność w 30-stce jest dla każdego z graczy wielkim wyróżnieniem. W tym roku w europejskiej piłce rządzili Liverpool, Ajax Amsterdam i Lionel Messi, co znalazło swoje odzwierciedlenie w większości głosów oddanych w plebiscycie "France Football".

Kenneth Dlamini, Suazi, redakcja "The Swazi Observer"

Uważam, że Lewandowski jest niesamowitym napastnikiem. Jest obecnie najlepszą „dziewiątką” na świecie. Nie znalazł się jednak w piątce piłkarzy, na których głosowałem, ponieważ ci, których wybrałem, byli moim zdaniem nieco lepsi od niego i bardziej zasłużyli na najwyższe miejsca w tegorocznym plebiscycie.

John Kayanga, Sudan Południowy, redakcja "Power Goals Page"

Moim zdaniem Lewandowski jest bardzo dobrym piłkarzem i w tym roku zrobił wiele dla swojego klubu, szczególnie w lidze krajowej. Nie miał jednak dużego wpływu na europejską piłkę nożną i dlatego go nie wybrałem. Musi wygrać Ligę Mistrzów z Bayernem. To sprawi, że będzie prawdziwym pretendentem do Złotej Piłki.

Mohamed Fawaz, Liban, redakcja "Almustaqbal Magazine"

Myślę, że za ósme miejsce Lewandowskiego odpowiedzialne są słabe wyniki waszej drużyny narodowej. Ponadto jego osobiste dokonania w niemieckiej Bundeslidze są niewystarczająco medialne, jeśli w ogóle. Przez to nie są dobrze znane i to też wpływa na jego postrzeganie na świecie.
Więcej o:
Copyright © Agora SA