Lewandowski zmarnował 5. rzut karny w karierze, ale i tak jest jednym z najlepszych na świecie

W meczu 19. kolejki Bundesligi Robert Lewandowski strzelił gola i zaliczył asystę. Zmarnował też jednak rzut karny. Mimo tego, pod względem skuteczności strzelania jedenastek i tak pozostał w gronie najlepszych zawodników na świecie.

Bayern spotkanie z VfB Stuttgart (4:1) rozpoczął bardzo dobrze, bo od samego początku zaczął atakować agresywnie i dynamicznie. Już w 5. minucie Lewandowski wypatrzył Thiago Alcantarę, a ten - wykorzystując świetne podanie Polaka - pokonał bramkarza gości. Gości, którzy kilkanaście minut później zdołali doprowadzić do wyrównania za sprawą Donisa.

Po zmianie stron Stuttgart stworzył jeszcze dwie groźne sytuacje, ale Manuel Neuer nie dał się pokonać. W 55. minucie gospodarze znowu przycisnęli, a na listę strzelców wpisał się Gnabry. Później prowadzenie podwyższył Leon Goretzka, a wynik ustalił Robert Lewandowski (wideo na górze artykułu).

Robert Lewandowski zmarnował rzut karny, ale i tak jest wśród najlepszych

Lewandowski nie tylko strzelił jednak gola i zaliczył asystę. Polak zmarnował także rzut karny, co nie zdarza się zbyt często. Była 63. minuta meczu, a Bayern przeprowadził szybką kontrę. Faulowany w szesnastce był właśnie kapitan reprezentacji Polski, który sam podszedł do jedenastki, ale trafił w słupek. Na Allianz Arenie można było usłyszeć tylko głośny jęk zawodu, bo napastnik nie zwykł marnować takich sytuacji.

Zmarnowany karny w niedzielnym meczu ze Stuttgartem był dopiero 5. niewykorzystaną jedenastką Lewandowskiego w jego całej karierze. Polak wykorzystanych ma natomiast aż 36, co daje mu jedną z najlepszych średnich w Europie. Procentowa statystyka zmarnowanych karnych w jego przypadku wynosi zaledwie 10,9%. Taką skutecznością nie mogą pochwalić się nawet Cristiano Ronaldo czy Leo Messi. Procent niewykorzystanych karnych pierwszego wynosi 16,9 (22 zmarnowane na 108 wykonywanych), a drugiego 23,1 (24 zmarnowane na 80 wykonywanych). Trzeba jednak zauważyć, że Portugalczyk i Argentyńczyk do wykonywania jedenastek podchodzą znacznie częściej niż Polak.

Procent zmarnowanych rzutów karnych wybranych zawodników topowych lig w Europie

• Robert Lewandowski - 5/41 (zmarnowane / wykorzystane w całej karierze) - 10,9 (proc. zmarnowanych)