Bundesliga. Bayern Monachium zaprzecza doniesieniom na temat Superligi

Bayern Monachium nie zamierza wystąpić z UEFA, by współtworzyć Superligę - prezes mistrzów Niemiec, Karl-Heinz Rummenigge zaprzecza medialnym sensacjom.

Przypomnijmy, że w piątek dziennikarze Der Spiegel współpracujący od dłuższego czasu z Football Leaks (organizacja ujawniająca nielegalne interesy w piłce nożnej) poinformowali, że w 2021 roku Ligę Mistrzów zastąpią rozgrywki Superligi, współtworzonej przez najsilniejsze kluby świata.

>> Futbol zaangażowany im. Kosty Runjaicia

Według nich jednym z największych zwolenników stworzenia nowych rozgrywek miał być Bayern Monachium. Michael Gerlinger, szef działu prawnego mistrzów Niemiec, miał już w 2016 prosić jedną z kancelarii o analizę prawnych możliwości opuszczenia przez Bawarczyków nie tylko rozgrywek UEFA, ale też Bundesligi. Bayern miał też sprawdzać, czy musi zezwalać swoim piłkarzom na grę w reprezentacji kraju. 

Do największych klubów miał już trafić wstępny projekt nowych rozgrywek, skupiających szesnaście drużyn. Na listopad 2018 przewidziano podpisanie listów intencyjnych, a na  2021 - powstanie Superligi. Superligi, która ma być niezależna od struktur UEFA oraz FIFA. (Więcej o Superlidze)

Rummenigge zaprzecza

Doniesieniom Spiegla stanowczo zaprzeczył jednak prezes Bayernu, który w piątek wydał specjalne oświadczenie, opublikowane na oficjalnej stronie internetowej monachijskiego klubu. - Bayern nigdy nie działał na szkodę UEFA. Klub należy do Bundesligi, i dopóki jestem prezesem zarządu, klub nie opuści tych rozgrywek. Podobnie jak rozgrywek UEFA - zaznaczył Rummenigge.

>> Arkadiusz Milik wreszcie się przełamał

Na oficjalnej stronie internetowej niemieckiego klubu możemy przeczytać także, że "Bayern nic nie wie na temat planów utworzenia Superligi, o czym pisali dziennikarze Der Spiegel. Klub nie brał udziału w rozmowach dotyczących takich rozgrywek, nie rozumie więc dlaczego został wymieniony w dokumencie opublikowanym przez gazetę".

>> Gianni Infantino pomagał Manchesterowi City i PSG w obejściu finansowego Fair Play

Według "Der Spiegel", w gronie "ojców założycieli" Superligi, oprócz Bayernu, mają znaleźć się: Real Madryt, Barcelona, Manchester United, Juventus, Chelsea, Arsenal, PSG, Manchester City, Liverpool oraz AC Milan. Tych jedenaście klubów miałoby zapewniony udział w Superlidze w latach 2021-41. Natomiast w pierwszych pięciu latach istnienia nowych rozgrywek do ligi zaproszone zostałyby także: Inter Mediolan, Atletico Madryt, AS Roma. Borussia Dortmund oraz Marsylia. Rozważane jest również utworzenie drugiej ligi. Spaść do niej mogłyby jednak tylko kluby z wymienionej zaproszonej piątki. 

Więcej o: