Lucien Favre trenerem Borussii Dortmund

Lucien Favre został nowym trenerem Borussii Dortmund. Szwajcarski szkoleniowiec podpisał dwuletni kontrakt.

Favre na stanowisku trenera zastąpił Petera Stogera. Austriak, który objął Borussię Dortmund w grudniu ubiegłego roku, nie spełnił oczekiwań, i nie dostał oferty przedłużenia umowy wygasającej w czerwcu. Pod jego wodzą dortmundczycy rozegrali 24 spotkania, tracąc punkty w aż 14 z nich.

- Trenowanie Borussii to wspaniałe zadanie, które z chęcią podejmuję - powiedział Favre, tuż po oficjalnym ogłoszeniu jego zatrudnienia.

Człowiek, który "stworzył Piszczka"

Favre polskim kibicom dał się poznać w latach 2007-2009, wówczas trenował bowiem Herthę Berlin, w której występował Łukasz Piszczek. Reprezentant Polski grał wtedy na pozycji prawego pomocnika, czasami występując również w ataku. 

To własnie Favre zdecydował się przesunąć Polaka do defensywy, i z napastnika zrobić bocznego obrońcę. - Przyszło to bardzo naturalnie. Pamiętam doskonale moment, kiedy to wszystko się stało. Graliśmy sparing i postanowiłem, że spróbuję postawić Łukasza na prawej obronie. Po pięciu minutach wiedziałem, że to jest pozycja dla niego. Od początku spisywał się tak, jakby grał tam od lat. To wydawało się dla niego takie łatwe. Cieszę się, że mogłem mu pomóc - mówił szwajcarski trener w 2013 roku, w rozmowie z "Faktem".

I dodawał: Łukasz, to w tym momencie [2013 rok] jeden z najlepszych prawych obrońców świata [...] Może grać w każdym klubie. Nieważne, czy jest to Chelsea, czy Real Madryt. Ma wszystko - szybkość, technikę, podanie, dobrze gra głową.

Więcej o: