Bundesliga. Bayern - Borussia Dortmund. Cierpliwość kontra szybkość

Choć obie drużyny dzielą w tabeli dwa inne zespoły i 14 punktów, nadal jest to starcie, które elektryzuje całe Niemcy. Zmierzający po kolejne mistrzostwo Bayern podejmie walczącą o bezpośrednią kwalifikację do LM Borussię Dortmund. Początek o 18.30, relacja na żywo w Sport.pl - to jest twój live! Transmisja TV w Eurosporcie 2.

Bayern zatrzymany

Bayern do perfekcji opanował grę przeciwko głębiej grającemu rywalowi. W momencie, kiedy przeciwnik broni się na własnej połowie, jest on rozmontowywany dziesiątkami podań, a jeśli nie przynosi to rezultatu, skrzydłowi szukają akcji indywidualnych. Jak to wyglądało w praktyce mógł przekonać się tydzień temu Augsburg, przegrywając 0-6 i pozwalając rywalom na celne zagranie aż 31 kluczowych podań. W rozgrywanej jednak kilka dni temu kolejce ligowej Hoffenheim postawiło na zupełnie inny wariant. Podopieczni Juliana Nagelsmanna postawili na wyższy i intensywniejszy pressing. Bawarczycy w efekcie mieli spore problemy z pokonywaniem środkowej strefy. Zamiast tylko dopasowywać ustawienie, starali się aktywnie przesuwać całą formację w kierunku piłki i atakować rywala z piłką nawet dalej od własnego pola karnego. W efekcie liczba celnych podań kluczowych Bawarczyków spadła w tym meczu do 16. O tym, że Bayern z taką grą radzi sobie gorzej przekonaliśmy się nie po raz pierwszy. Podobnie wyglądały starcia Mistrza Niemiec z Atletico Madryt w Lidze Mistrzów. Na ten moment wydaje się to najskuteczniejsza broń przeciwko Bayernowi.

Inna Borussia

Tyle, że mało który zespół byłby w stanie takiej broni użyć. Borussia prezentuje nieco inny styl i ciężko sobie wyobrazić ich atakujących bardzo wysoko. Gra piłkarzy z Dortmundu opiera się znacznie bardziej na wyczekaniu rywala i przypuszczeniu ostrego ataku dopiero w momencie, gdy jakieś podanie będzie trudniejsze do przyjęcia, albo gra zostanie wypchnięta w boczne sektory. W momencie jednak odbioru, gra Borussii nie różni się znacząco od Hoffenheim. Obu drużynom chodzi o możliwie szybkie stworzenie większej liczby opcji podania i możliwie natychmiastowe przeniesienie akcji. Dortmundczycy mają jednak tę przewagę, że są w stanie rozmontowywać obronę rywala nie tylko błyskawicznym krążeniem piłki. Borussia ma bardzo duże możliwości jeśli idzie o zagrywanie piłki na wolne pole. Przy szybkich zawodnikach ofensywnych, podania za wyżej ustawioną linię Bayernu mogą okazać się mordercze. Pod kątem liczby zagranych piłek kluczowych wyprzedza ich tylko Bayern. Analogicznie szybkie zagrania do napastników skutecznych w akcjach indywidualnych mogą powodować duże problemy w defensywie gospodarzy.

Scenariusz jesienny

Borussia jednak potrafiła zmodyfikować swój styl gry pod Bayern. Jesienne starcie tych drużyn przyniosło zwycięstwo dortmundczykom, którzy zagrali wtedy znacznie aktywniej niż w swoich pozostałych spotkaniach. Gospodarze tamtego spotkania szybko wyszli na prowadzenie, a potem raz po raz doskakując z wyższym i średnim pressingiem, paraliżowali poczynania rywala, będąc przy tym w stanie jeszcze wyprowadzać kontrataki. Bayern w tamtym meczu, mimo ponad 60% posiadania piłki, zdołał oddać jedynie dwa celne strzały. Były to jednak czasy, kiedy Borussia była zespołem nieobliczalnym. Potrafiła zastopować Bawarczyków, by w tym samym czasie męczyć się z Ingolstadtem i Unionem Berlin. W tym momencie styl gry Borussii jest nieco bardziej wyrazisty i konieczność zmiany na wysoki pressing musiałaby się wiązać z modyfikację dobrze funkcjonującej koncepcji. Z tego względu powtórzenie scenariusza jesiennego i gry zbliżonej do tego co pokazało kilka dni temu Hoffenheim spodziewać się nie należy.

Starcie Polaków

Do obecności reprezentantów biało-czerwonych w kadrach tych zespołów zdążyliśmy już od dawna przywyknąć. Po raz pierwszy jednak ich starcie może mieć tak bardzo bezpośredni wymiar. Piszczek jest ostatnio często wystawiany w roli jednego z trzech środkowych obrońców, więc częściej niż zwykle może mieć do czynienia z Lewandowskim. Od naszego najlepszego napastnika jednak równie wiele co przy strzelaniu goli będzie zależało w defensywie. Piszczek bowiem mimo pozycji na której jest wykorzystywany, często podłącza się pod akcję, zapewniając szerokość, przesuwając się wyżej, zachowując się tak, jak na swojej nominalnej pozycji. Tworzy w ten sposób przewagę w bocznym sektorze, czemu pressing ze strony Lewandowskiego będzie musiał zapobiegać. Dzięki Piszczkowi bowiem akcje są częściej inicjowane prawą stroną boiska.

Bez stawki

Stawka tego meczu jest znacznie wyższa dla Borussii, która potrzebuje punktów w walce o bezpośrednią kwalifikację do Ligi Mistrzów. Bayern może pozwolić sobie na nieco więcej eksperymentów, zwłaszcza, że przed nimi ciężki mecz z Realem Madryt. Może to nieco zwiększyć szanse Borussii w tym spotkaniu, bez konieczności szukania przez Thomasa Tuchela nowych pomysłów taktycznych.

Zobacz wideo
Więcej o: