Za jakie gesty w Anglii karze się kibiców?

W Polsce trudno o karę dla kibola, który na stadionie pluje na innych, nie wspominając o sankcjach dla tych, którzy regularnie leją się ''na ustawkach''. W Anglii aresztowano właśnie fana futbolu za wykonanie pewnego gestu. Dostał też dożywotni zakaz stadionowy od swojego klubu

W najbliższy weekend ze słynnym Manchesterem United zagra zespół Crawley Town. To drużyna z V ligi angielskiej, która jakimś cudem awansowała do grona 16 zespołów które walczą o Puchar Anglii (FA Cup).

Dla tak małego klubu mecz na słynnym Old Trafford jest jak występ w finale europejskich pucharów. Grupa fanów Crawley postanowiła upamiętnić to wydarzenie. Przerobili słynną piosenkę "A message to you Rudy" śpiewaną przez zespół The Specials na "Message to you Rooney".

Wayne Rooney to słynny piłkarz United, który ostatnio przewrotką strzelił piękną bramkę, zapewniającą drużynie zwycięstwo w derbach Manchesteru nad odwiecznym rywalem, Manchesterem City.

Kibice Crawley w teledysku śpiewają:

"Zgadnij kto jest w piątej rundzie?

 

Potężne Crawley Town

 

Zmienimy przyszłość, jesteśmy jak Dawid, Goliat musi ustąpić

 

Rooney, wiadomość dla ciebie Rooney

 

Jedziemy na Wembley".

Tańczą przy tym w rytm muzyki ska. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo sympatycznie. Ale na filmiku widać też 19- letniego fana Crawley (po prawej stronie w szarej koszuli z krótkimi rękawami i w czapeczce). Macha rękoma jak samolot, dłońmi pokazuje jakieś numerki, później jedną ręką uderza w drugą (1.07 minuta filmiku).

 

Za te gesty chłopak został aresztowany na podstawie Aktu Porządku Publicznego, brytyjskie media donoszą o skandalu. Za swoje gesty został oskarżony o nękanie oraz ''sprawianie cierpienia''. Policja w Sussex zakazała mu wyjazdu na mecz z Manchesterem. A władze Crawley Town ukarały go dożywotnim zakazem stadionowym.

Dlaczego? Bo była to aluzja do najgorszego wydarzenia w dziejach Manchesteru United. 6 lutego 1958 r. na lotnisku w Monachium rozbił się samolot z zawodnikami jednej z najlepszych brytyjskich drużyn. Zginęły 23 osoby, w tym ośmiu piłkarzy znakomicie zapowiadającej się drużyny Matta Busby'ego, zwanej "Busby Babes" (w 1956/57 drużyna o średniej wieku 21 lat zdobyła mistrzostwo Anglii!) i trzech działaczy MU.

Tu przeczytasz więcej o katastrofie samolotu Manchesteru United

A to "Message to you Rudy" w wykonaniu The Specials