Piłka nożna. Muzułmańscy duchowni: Nie noście diabelskich koszulek Manchesteru United

W środę malezyjscy immamowie zabronili muzułmanom noszenia nowych koszulek Manchesteru United. Powód? Nowe trykoty podopiecznych sir Alexa Fergusona opatrzone są tradycyjnym herbem klubu, którego główną częścią jest podobizna diabełka. Premier League jest jedną z ulubionych lig piłkarskich Malezyjczyków.

Poza strojami Czerwonych Diabłów na cenzurowanym znalazły się koszulki drużyn narodowych Portugalii, Serbii i Norwegii, a także popularnej FC Barcelony. W tym wypadku nie do przyjęcia jest motyw krzyża, symbolu religii chrześcijańskiej, pojawiający się na strojach.

- To bardzo niebezpieczne. Jako muzułmanie powinniśmy wystrzegać się nie tylko diabelskich podobizn, ale również symboli innych religii - powiedział w AFP jeden z najważniejszych malezyjskich duchownych, Nooh Gadot.

- Noszenie takich koszulek, prowadzi do upadku wiary w islam. Żaden sport, żadna moda, nie zmusi nas do tego typu przyodziewku. - dodał muzułmański przywódca religijny. Nooh Gadot zauważył, że co prawda nie istnieje żaden oficjalny zakaz noszenia takich koszulek, ale każdy praworządny muzułmanin wie, że to grzech.

Immam dał również dobrą radę wszystkim wiernym, co zrobić, gdy ktoś w prezencie ofiaruje nam kontrowersyjny trykot: - Jeśli ktoś pragnie dać wam taki podarunek, winniście odmówić. To mniejszy grzech niż ten, który popełniacie przyjmując go, mimo przekonania, że to złe.

- Niech żałują za przewiny, Ci którzy noszą takowe koszulki. - tymi słowami zakończył rozmowę z francuską agencją prasową Nooh Gadot.

Krytyczny pogląd na sprawę immama nie jest niczym niezwykłym. Inny przywódca duchowy malezyjskich muzułmanów, Harussani Zakaria zgodził się ze swoim kolegą. - Diabeł powinien być potępiony, nie czczony - powiedział.

- Oczywiście, Islam zabrania noszenia takich koszulek. Diabeł to nasz wróg, przeciwnik. Dlaczego mamy nosić jego podobiznę na piersi? W ten sposób oddawalibyśmy mu cześć. - dodał Zakaria.

Malezja jest nowoczesnym krajem islamskim, ale część konserwatywnych duchownych z tego kraju słynie z kontrowersyjnych zakazów. Wcześniej, zanim pojawiło się obostrzenie dotyczące sportowych strojów, immamowie zabronili ćwiczenia yogi. Ich zdaniem starożytne ćwiczenia, mają szkodliwy wpływ na muzułmanów, ze względu na hinduistyczne pochodzenie.

Protest kibiców Milanu ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA