Premier League. Blackpool świętuje awans

W finale angielskich rozgrywek barażowych Blackpool pokonało Cardiff City 3:2 i awansowało do Premier League. Wcześniej, w półfinale play-offów Blackpool wyeliminowało Nottingham Forest z Radosławem Majewskim w składzie.

Spotkanie Blackpool z Cardiff obfitowało w mnóstwo emocji, ale tylko w pierwszej połowie. Mecz był rozgrywany na Wembley, co dodatkowo zmotywowało obie jedenastki. Cardiff objęło prowadzenie w 10. minucie, gdy bramkę zdobył Michael Chopra. Chwilę później wyrównał jednak Charlie Adam. W 37. minucie Cardiff ponownie trafiło do siatki przeciwników za sprawą Joe Ledley'a.

Gdy wydawało się, że kandydaci na beniaminka zejdą do szatni z prowadzeniem, rozpoczął się come-back Blackpool. Pięć minut przed końcem pierwszej połowy na 2:2 strzelił Gary Taylor-Fletcher, a gola do szatni wbił rywalom Brett Ormerod. Kibice spodziewali się równie emocjonującej drugiej części meczu, ale nie padły w niej żadne bramki i Blackpool dołączyło do pozostałych 19. drużyn Premier League. Będzie to 29. sezon zespołu w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Największym sukcesem w historii popularnych "Mandarynek" (nazywanych tak ze względu na kolor strojów) jest zdobycie Pucharu Anglii w 1953 roku. Kilkakrotnie w swojej historii Blackpool było bliskie zdobycia mistrzostwa Anglii, lecz klub nigdy tego sukcesu nie osiągnął. Menedżerem drużyny jest Ian Holloway. W sezonie 2010/11 - oprócz Blackpool - beniaminkami będą Newcastle United i West Bromwich Albion.

Blackpool to 142-tysięczne miasto położone na wybrzeżu Morza Irlandzkiego w Lancashire. Z uwagi na piaszczyste plaże jest popularnym brytyjskim letniskiem.