Klub Premier League ukarany. Natychmiast spadł na przedostatnie miejsce

Władze Premier League sprawują pieczę nad tym, by wszystkie zespoły spełniały zasady dot. Finansowego Fair Play. Kilka miesięcy temu oskarżyły one Manchester City za 115 naruszeń przepisów w latach 2009-2018, natomiast na razie nie przełożyło się to na sankcje sportowe. Ukarany za to został inny klub występujący na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Kara była na tyle dotkliwa, że ten zespół wylądował w strefie spadkowej.

Everton nie ma łatwego życia w tym sezonie. Zespół prowadzony przez Seana Dyche'a wygrał zaledwie cztery z dwunastu meczów, przez co znajdował się w dolnej połowie tabeli. Mimo to wypracował sobie całkiem sporą zaliczkę nad strefą spadkową. Wieści brytyjskich mediów sprzed kilku tygodni jednak się potwierdziły i Everton został ukarany przez władze Premier League. I to bardzo dotkliwie.

Zobacz wideo Świderski o relacjach z Probierzem: Kiedyś bardziej się bałem

Dotkliwa kara dla klubu Premier League za złamanie zasad. Natychmiastowa sankcja

Oficjalna strona Premier League opublikowała 41-stronicowy dokument, w którym informuje o nałożeniu kary na Everton za naruszenie zasad dot. "rentowności i zrównoważonego rozwoju", tzn. Finansowego Fair Play. Niezależna komisja zdecydowała się nałożyć sankcję w postaci dziesięciu minusowych punktów, gdyż wymagany próg został przekroczony o 19,5 mln funtów. Premier League złożyła skargę na Everton na początku 2023 roku. Ta sankcja oznacza, że Everton spada na 19. miejsce i ma zaledwie cztery punkty, czyli znajdzie się w strefie spadkowej. Za Evertonem będzie tylko Burnley.

Everton zareagował na tę decyzję władz Premier League i zapowiedział w opublikowanym komunikacie, że złoży stosowne odwołanie. "Jesteśmy i zszokowani, i rozczarowani orzeczeniem władz ligi angielskiej. Uważamy, że sankcja jest niesprawiedliwa i całkowicie nieproporcjonalna. Klub utrzymuje, że był otwarty i przejrzysty w informacjach, które dostarczał Premier League. Surowość komisji nie jest ani sprawiedliwym, ani rozsądnym odzwierciedleniem przedstawionych dowodów" - czytamy. Warto dodać, że chodzi tu o domniemane naruszenia z sezonu 21/22.

Ostatnią tak dotkliwą karę od władz Premier League otrzymało Portsmouth, a konkretniej w 2010 roku w wysokości dziesięciu minusowych punktów za "niejasności administracyjne". Everton gra nieprzerwanie na najwyższym poziomie w Anglii od 1954 roku. W tym czasie zdołał zdobyć dziewięć mistrzostw Anglii, Puchar Zdobywców Pucharów czy pięć FA Cup. Ostatnie trofeum zdobyte przez Everton to Tarcza Wspólnoty w sezonie 95/96, gdy udało się pokonać 1:0 Blackburn Rovers.

W najbliższym ligowym spotkaniu Everton zagra z Manchesterem United. Ten mecz odbędzie się w niedzielę 26 listopada o godz. 17:30.

Więcej o: