Zawiesili go. Przyznał się do 232 zarzutów. Piłkarz z Premier League winny

Gracz Brentford FC Ivan Toney kilka dni temu został zawieszony przez Premier League na osiem miesięcy z powodu ustawiania meczów. Teraz na jaw wychodzą nowe fakty. 27-latek przyznał się m.in. do kłamstwa podczas pierwszego wywiadu z federacją (FA).

W trakcie postępowania angielska federacja postawiła Toneyowi aż 262 zarzuty, które dotyczyły obstawiania wyników spotkań ligowych w latach 2017-21. Następnie 30 zarzutów zostało wycofanych, a piłkarz przyznał się do 232 kolejnych. 17 maja nałożono na niego ośmiomiesięczne zawieszenie ze skutkiem natychmiastowym oraz karę grzywny.

Zobacz wideo "Może zdarzyć się absolutnie wszystko". Jak sędziuję się walki freaków?

Ivan Toney zawieszony. FA ujawnia szczegóły

Nieco ponad tydzień po oficjalnej decyzji o zawieszeniu piłkarza, na jaw wyszły szczegóły dotyczące dochodzenia i samych przestępstw. FA opublikowała raport, w którym podsumowano sprawę Toneya. 

Balotelli wpadł w Balotelli wpadł w "sekspułapkę" z nieletnią. Zapadł wyrok głośnej afery

Jak podaje FA, zawodnik obstawił wyniki 13 spotkań swojej drużyny, w tym dwa przeciwko Newcastle, z którego był wówczas wypożyczony. Oprócz tego w 15 zakładach postawił pieniądze na to, że zdobędzie bramkę. "Wszystko zostało zainicjowane jeszcze przed tym, gdy było wiadomo publicznie czy zagra, czy też nie" - czytamy w dokumencie.

Sadio Mane Mane zdecydował ws. przyszłości. Bayernowi się to nie spodoba

Oprócz tego wyszło, że używał kont innych osób oraz innego telefonu komórkowego do bukmacherki. Ponadto nie przekazał sprzętu służbom podczas dochodzenia w sprawie. 27-latek przyznał się też, że podczas pierwszego przesłuchania okłamał federację. 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl

Toney przyznał się do zarzucanych czynów, a oprócz tego został zdiagnozowany przez psychiatrów. "Komisja skorzystała ze sprawozdania dr. Philipa Hopleya z dnia 2 lutego 2023 r., który również uczestniczył w przesłuchaniu w formie wideokonferencji" - czytamy. Podczas zawieszenia zawodnik ma poddać się terapii. Zapłaci on również 50 tysięcy funtów kary.

Brentford FC wydało oświadczenie po zawieszeniu Toneya. "Akceptujemy"

Do sprawy odniósł się również klub Toneya - Brentford FC. W piątek opublikowano oświadczenie. "Brentford FC otrzymał i zaakceptował pisemne uzasadnienie niezależnej komisji regulacyjnej, która nałożyła na Ivana Toneya ośmiomiesięczny zakaz wszelkiej działalności związanej z piłką nożną po tym, jak przyznał się do naruszenia zasady FA E8, dotyczącej obstawiania zakładów na piłkę nożną" - czytamy.

Więcej o: