Haaland w pogoni za Złotym Butem. Nawet Lewandowski jest daleko

Erling Haaland się nie zatrzymuje. Norweski napastnik jest w fantastycznej formie i pewnie zmierza po nagrodę Europejskiego Złotego Buta. W pięciu najsilniejszych ligach na świecie jeszcze nikt nie zdobył tyle goli, co napastnik Manchesteru City.

W niedzielnym meczu, przeciwko Manchesterowi United, Erling Haaland skompletował hattricka i był jednym z głównych autorów wygranej Manchesteru City 6:3. Norweg w walce o Złotego Buta nie zajmuje pierwszego miejsca, ale jest najlepszym strzelcem z czołowych europejskich lig.

Zobacz wideo Marcel Desailly wspomina mistrzostwa, w których brał udział. "Pamiętam, że pocałowałem trofeum"

Haaland w pogoni za Złotym Butem

Europejski Złoty But przyznawany jest zawodnikowi, który w danym sezonie zdobędzie najwięcej goli w rozgrywkach ligowych. Erling Haaland zdobywając trzy gole przeciwko Manchesterowi United, znacznie powiększył przewagę nad rywalami w walce o tytuł. W obecnej kampanii Haaland zagrał w ośmiu spotkaniach angielskiej Premier League i ma na koncie 14 goli.

Bramki piłkarzy z pięciu najsilniejszych lig w Europie liczone są przy współczynniku 2, co daje Norwegowi 28 punktów w klasyfikacji. Żaden z piłkarzy lig TOP 5 nie jest nawet blisko napastnika Manchesteru City. Robert Lewandowski zdobył do tej pory 9 goli, a Neymar i Kylian Mbappe 8. Erling Haaland nie ma sobie równych i ostatnie trzy bramki przeciwko United były dla niego trzecim kolejnym hattrickiem w meczu domowym, czego do tej pory nie dokonał żadnej piłkarz w historii rozgrywek angielskiej elity.

Haaland imponuje, ale nie jest pierwszy w walce o Złotego Buta

Erling Haaland zdobył do tej pory 14 goli w rozgrywkach ligowych, ale aktualnie nie jest najlepszym strzelcem w Europie. Napastnik Manchesteru City zajmuje w klasyfikacji drugie miejsce, a wyprzedza go jego rodak Amahl Pellegrino. Napastnik Bodo/Glimt w 24 kolejkach norweskiej Eliteserien strzelił 19 goli, ale jego zdobycze liczone są przy współczynniku 1.5, co daje 28,5 punktu w klasyfikacji Złotego Buta. 32-letni Pellegrino w tym sezonie ma do rozegrania jeszcze 6 meczów w lidze, a Erling Haaland aż 30.

Czołówka klasyfikacji Złotego Buta jest zresztą zdominowana przez zawodników grających w systemie wiosna - jesień. Podium zamyka piłkarz szwedzkiego Häcken, Alexander Jeremejeff. Gole szweda liczone są przy pomocy współczynnika o wartości 1 i ma on na koncie 21 punktów, po rozegraniu 22 meczów.

Klasyfikacja Złotego Buta. Czołowa dziesiątka:

  1. Amahl Pellegrino 28.5 (punktów)
  2. Erling Haaland 28
  3. Alexander Jeremejeff 21
  4. Bobur Abdikholikov 20
  5. Ole Christian Saeter 19.5
  6. Raimonds Krollis 19
  7. Zakaria Beglarishvili 19
  8. Robert Lewandowski 18
  9. Sölvi Vatnhamar 18
  10. Nökkvi Thórisson 17
Więcej o: