Wraca temat przejęcia Newcastle. Brytyjski polityk naciskał na Saudyjczyków

Przejęcie Newcastle United przez Saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych w dalszym ciągu odbija się szerokim echem. Z dokumentów opublikowanych przez Departament Handlu Międzynarodowego w odpowiedzi na wniosek openDemocracy dotyczący wolności informacji wynika, że duże naciski na transakcję wywierał członek brytyjskiej Izby Lordów.

Od momentu pojawienia się pierwszych informacji na temat kupna Newcastle United, pojawiało się sporo wątpliwości na temat szczegółów transakcji z udziałem saudyjskiej strony. Najnowsze dokumenty w tej sprawie pokazują, jak duży wpływ na zatwierdzenie przejęcia miał członek Izby Lordów.

Zobacz wideo Od lat 90. zarobki piłkarzy w Wielkiej Brytanii wzrosły 1500 proc. Jak to możliwe?

Wypłynęły dokumenty nt. przejęcia Newcastle

W sierpniu 2020 roku Lord Gerry Grimstone, ówczesny minister inwestycji, poprosił ówczesnego przewodniczącego Premier League, Gary'ego Hoffmana o radę prawną w zakresie działań w przypadku zablokowania przejęcia Newcastle United przez Saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych - informuje "The Guardian".

Grimstone to były bankier z kontaktami do osób zajmujących stanowiska na wysokim szczeblu w Arabii Saudyjskiej i Zatoce Perskiej. W marcu 2020 roku został wyznaczony przez Borisa Johnsona na osobę mającą na celu przyciągnąć inwestycje do Wielkiej Brytanii.

Jak wynika z dokumentów Departamentu Handlu Międzynarodowego, Grimstone aktywnie współpracował z władzami Premier League i rządem Arabii Saudyjskiej, aby przejęcie Newcastle doszło do skutku. Zebrane dowody przeczą wszelkim dotychczasowym stanowiskom rządu Wielkiej Brytanii, który twierdził, że polityk nie brał udziału w transakcji.

W maju tego roku "The Guardian" ujawnił szczegóły rozmów Grimstone'a w sprawie przejęcia klubu. W odpowiedzi rzecznik Departament Handlu Międzynarodowego zbagatelizował sprawę i wyznał jedynie, że "Grimstone nigdy nie próbował wpłynąć na Hoffmana i Premier League, aby zatwierdzić przejęcie Newcastle". Jego zdaniem były minister inwestycji spełniał jedynie swoją rolę, aby "nadążyć za bieżąco z dużymi inwestycjami, potencjalnie napływającymi do Wielkiej Brytanii".

Grimstone tłumaczy się z działań na rzecz przejęcia Newcastle

Według najnowszych ustaleń dokumenty składały się z czterech notatek, które Grimstone wysłał w sierpniu 2020 roku do brytyjskiego ambasadora w Arabii Saudyjskiej, Neila Cromptona oraz dwóch urzędników na Downing Street, których nazwisk nie podano. W nich znalazły się informacje o kontaktach z Hoffmanem poprzez komunikator WhatsApp i rozmowy telefoniczne.

Autorzy publikacji mocno zredagowali notatki przed ich opublikowaniem, powołując się na powody, dla których upublicznienie szczegółów mogłoby zaszkodzić międzynarodowym stosunkom lub interesom Wielkiej Brytanii i są wrażliwe z handlowego punktu widzenia. Stwierdzono jednak, że Grimstone w ten sposób szukał sposobów na to, aby przejęcie Newcastle mogło zostać zatwierdzone przez Premier League. Z notatek wynika nawet, że Grimstone zaoferował "włączenie się w dyskusję" z adwokatem ligi angielskiej.

Finalnie do przejęcia klubu przez Saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych doszło w październiku 2021 roku. Premier League ogłosiła wówczas, że "udało się znaleźć sposób na zatwierdzenie przejęcia poprzez prawnie wiążące zapewnienia, że Królestwo Arabii Saudyjskiej nie będzie kontrolować Newcastle United". Grimstone z kolei stwierdził, że "ciężko i zgodnie z prawem pracował nad ułatwieniem przejęcia".

"Częścią mojej roli jako ministra ds. inwestycji było bycie na bieżąco z dużymi inwestycjami potencjalnie napływającymi do Wielkiej Brytanii. Było to szczególnie ważne w przypadku inwestycji takich jak Newcastle, które były w domenie publicznej i które wzbudzały duże zainteresowanie opinii publicznej. Bardzo wyraźnie powiedziałem panu Hoffmanowi, że moją jedyną rolą było ułatwienie przekazywania pomysłów między obiema stronami i że w żaden sposób nie starałem się naruszyć całkowitej autonomii Premier League w tej sprawie" - skomentował doniesienia Grimstone.

Lord Gerry Grimstone ustąpił ze stanowiska ministra w lipcu po rezygnacji Borisa Johnsona. W trakcie jednej z ostatnich konferencji wspomniał, że brytyjski rząd zarobił dzięki niemu "50 miliardów funtów w inwestycjach". Liczba ta obejmowała transakcje po 10 miliardów funtów z państwowymi funduszami majątkowymi z Abu Zabi i Kataru. Dziennikarze poprosili też o komentarz Borisa Johnsona, ale nie uzyskali odpowiedzi. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.