Kapitanowie drużyn Premier League wydali oświadczenie o klękaniu przed meczami: Ważne momenty

Piłkarze Premier League nie będą już klękać na jedno kolano przed każdym meczem w geście solidarności z ruchem "Black Lives Matter". Kapitanowie drużyn doszli do wniosku, że gest ten stracił na mocy i dlatego będzie wykonywany tylko przy okazji kontretnych meczów.

Piłkarze Premier League przed każdym meczem ligowym klękali na jedno kolano jako gest solidarności z ruchem "Black Lives Matter". Ma to miejsce od czerwca 2020 roku, czyli od śmierci George'a Floyda w Stanach Zjednoczonych. W międzyczasie wokół gestu narosło sporo kontrowersji. Pojawiły się opinie, że gest ten zamiast jednoczyć w walce przeciwko rasizmowi stał się gestem politycznym i zaczął dzielić.

Zobacz wideo "Nuevo tridente". Barcelona buduje magiczne trio w ataku. Lewandowski na szpicy [Sport.pl LIVE]

Kacper Kozłowski i Michał KarbownikBrutalny głos z Anglii: Michał Karbownik jest skończony. Kozłowski zmieni klub

Głośno na temat tego sposobu okazania wsparcia wobec działań antyrasistowskich było już w poprzednim sezonie Premier League. W pewnym momencie rozgrywek Wilfired Zaha z Crystal Palace i Marcos Alonso z Chelsea otwarcie zapowiedzieli, że nie mają zamiaru klękać przed pierwszym gwizdkiem, ponieważ ich zdaniem straciło to sens.

Koniec z klękaniem przed każdym meczem. Kapitanowie zabrali głos

Dlatego, jak podają angielskie media, zorganizowano spotkanie, na którym pojawili się kapitanowie zespołów z Premier League. Dyskutowano właśnie o tym, czy nadal piłkarze powinni klękać przed każdym meczem. W poprzednim tygodniu, jak pisze "The Guardian", porozumienia nie osiągnięto. Udało się to dopiero teraz. Kapitanowie ustalili, że gest nadal będzie wykonywany, ale już nie przed każdym meczem. Piłkarze będą klękać tylko przy okazji niektórych spotkań. Do nich mają zaliczać się mecze: pierwszej i ostatniej kolejki, w seriach gier dedykowanych walce z rasizmem (październik 2022 i marzec 2023), podczas Boxing Day oraz finałów Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

Kibice będą musieli zapłacić aż o 60 proc. więcej, by oglądać Premier League czy F1Kibice będą musieli zapłacić aż o 60 proc. więcej, by oglądać Premier League czy F1

"Postanowiliśmy wybrać ważne momenty, w których uklękniemy w trakcie sezonu, aby podkreślić naszą jedność przeciwko wszelkim formom rasizmu, a czyniąc to nadal okazywać solidarność dla wspólnej sprawy. Jesteśmy zdecydowanie zaangażowani w eliminowanie uprzedzeń rasowych i tworzenie społeczeństwa integracyjnego z szacunkiem i równymi szansami dla wszystkich" – poinformowali kapitanowie we wspólnym oświadczeniu.

Nowy  sezon Premier League rozpocznie się już w najbliższy piątek, 5 sierpnia. Pierwszym spotkaniem będzie pojedynek Crystal Palace i Arsenalu.

Więcej o: