Piłkarze w Anglii już nie będą klękać przed meczami? Decyzja niemal jednogłośna

Wiele wskazuje na to, że przed rozpoczęciem meczów nadchodzącego sezonu Premier League piłkarze nie będą już klękać w geście wsparcia akcji "Black Lives Matter", a przynajmniej... nie przed wszystkimi. Tak ustalono podczas spotkania kapitanów angielskich klubów, którzy niemal jednogłośnie stwierdzili, że symbol ten "stracił na znaczeniu".

W ostatni czwartek odbyło się spotkanie z kapitanami 20 klubów Premier League, w trakcie którego ustalono, że gest klękania przed meczami ligowymi stracił swoją wagę. Przedstawiciele wszystkich drużyn omówili plany dotyczące tego, w jaki sposób piłkarze powinni postępować przed spotkaniami rozpoczynającego się w piątek sezonu.

Zobacz wideo Od lat 90. zarobki piłkarzy w Wielkiej Brytanii wzrosły 1500 proc. Jak to możliwe?

Chelsea psuje transferowe plan Manchesterowi City i sięga na CucurellęChelsea psuje transferowe plan Manchesterowi City i sięga na Cucurellę

Co z klękaniem piłkarzy w Premier League? Decyzja zostanie podjęta do piątku

Nie wszystkie kluby od razu wyraziły chęć ograniczenia pokazywania tego gestu. Przykładem jest Newcastle United, którego piłkarze mają odbyć wewnętrzną dyskusję na ten temat we wtorek. Większość kapitanów klubów przyznała jednak, że klękanie przed pierwszym gwizdkiem powinno pojawiać się jedynie przed wybranymi meczami - informuje "Daily Mail".

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Póki co nie ustalono, w jaki inny sposób zawodnicy mieliby wyrażać swoje wsparcie wobec działań antyrasistowskich. Niewykluczone, że będą klękać jedynie przed meczami rozgrywanymi w czasie największej oglądalności telewizyjnej lub spotkaniami derbowymi. W ten sposób zostałoby to dostrzeżone przez miliony kibiców na całym świecie.

Zaha i Alonso sprzeciwili się klękaniu

Ostateczna decyzja na temat przyszłości gestu klękania zostanie podjęta przed piątkową inauguracją nowego sezonu, w której Arsenal zagra z Leicester City. Oba zespoły będą miały możliwość podjęcia własnej decyzji, natomiast władze Premier League zapowiedziały, że poprą każde stanowisko wybrane przez piłkarzy.

Brytyjski dziennik przypomniał, że ekipa Bournemouth już w połowie ubiegłego sezonu zrezygnowała z klękania przed spotkaniami. Ligowy beniaminek ma pozostać przy swoim obecnym stanowisku, a w argumentacji wskazano, że gest ten nie ma już takiego wpływu, jak na początku jego wykonywania.

Pekhart wróci do ekstraklasy? Legia i Raków nadal z nim rozmawiająPekhart wróci do ekstraklasy? Legia i Raków nadal z nim rozmawiają

Głośno na temat tego sposobu okazania wsparcia wobec działań antyrasistowskich było już w poprzednim sezonie Premier League. W pewnym momencie rozgrywek Wilfired Zaha z Crystal Palace i Marcos Alonso z Chelsea otwarcie zapowiedzieli, że nie mają zamiaru klękać przed pierwszym gwizdkiem, ponieważ ich zdaniem straciło to sens.

Więcej o: