Potężny inwestor może przejąć Chelsea. Abramowicz chce cztery miliardy dolarów

Pojawił się kolejny kandydat do objęcia Chelsea. Od Romana Abramowicza londyński klub chce kupić "Saudi Media", czyli konsorcjum z Arabii Saudyjskiej - informuje Goal.com.

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę wielu oligarchów potraciło część swoich majątków. Wielu z nich zostało objętych sankcjami z państw zachodnich. Skutki ekonomiczne wojny dotknęły także kieszeń Romana Abramowicza. W zeszłym tygodniu bliski znajomy Władimira Putina oświadczył, że po 19 latach zdecydował się na sprzedaż Chelsea.

Zobacz wideo Kliczko walczył przez całe życie. "Teraz chwycił za broń i stanął do obrony Kijowa"

Rosjanie już Premier League nie pooglądają. Liga podjęła decyzjęRosjanie już Premier League nie pooglądają. Liga podjęła decyzję

Rosjanin otrzymał już kilka ofert kupna Chelsea. Głównym faworytem do pozyskania klubu było początkowo konsorcjum założone przez szwajcarskiego multimiliardera Hansjoerga Wyssa oraz Todda Boehly'ego, który jest współwłaścicielem Los Angeles Dodgers, amerykańskiego klubu baseballowego. Ale każdego dnia poznajemy kolejnych chętnych.

Zgłosił się też Muhsin Bayrak, turecki biznesmen, który twierdzi, że już rozmawiał z Abramowiczem. Prezes AB Grup, potężnej firmy budowlanej, przekazał tureckim mediom następującą wiadomość: "omawiamy warunki zakupu Chelsea z prawnikami Abramowicza. Negocjujemy podpisy. Wkrótce wywiesimy turecką flagę w Londynie",

Do wyścigu włączył się także Conor McGregor. Gwiazdor UFC, który w zeszłym roku zarobił ponad 180 milionów dolarów, przekonuje, że to nie żart. "Poważnie. Tak jak powiedziałem, badam tę sprawę. Dermot Desmond jest powiązany z Celtikiem, Manchester United ma Glazerów, a teraz na sprzedaż wystawiono Chelsea. Zakup klubu piłkarskiego jest w moich planach" - stwierdził Irlandczyk.

Roman AbramowiczAbramowicz może już nie wrócić do Rosji. Grozi mu nawet 15 lat więzienia. "Nielegalne oświadczenie"

A może Chelsea zostanie kupiona przez szejków z Bliskiego Wschodu?

Portal Goal.com informuje, że Abramowicz otrzymał już 10 ofert. Angielski klub może też trafić w ręce "Saudi Media". Konsorcjum z Arabii Saudyjskiej to fundusz mocno zaangażowany w finansowanie mediów, reklam i marek sportowych na całym świecie. Abramowicz chciałby otrzymać za klub około czterech miliardów dolarów, a zainteresowanie Saudyjczyków daje mu nadzieję na otrzymanie takich pieniędzy.

W Premier League działają już szejkowie z Bliskiego Wschodu. Właścicielami Manchesteru City są biznesmeni ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a książę z Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman, wraz z rodziną królewską, chce uczynić potęgę z Newcastle United

Abramowicz odmienił Chelsea, ale i swój wizerunek

W 2003 roku Abramowicz kupił Chelsea za 140 milionów euro i stał się jednym z pierwszych miliarderów bawiących się w futbol.  Za jego prezesury klub zdobył 21 tytułów, pięciokrotnie wygrywając Premier League, dwukrotnie Ligę Mistrzów i raz Ligę Europy. Klub w tym sezonie zdobył też Superpuchar Europy oraz klubowe mistrzostwo świata. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że Rosjanin po części chciał po prostu polepszyć swój wizerunek, dzięki inwestycjom sportowym. Anglicy określają ten mechanizm słowem "sportswashing". 

Tym bardziej warto się nad tym zastanowić, gdy czyta się najnowsze doniesienia "Daily Mail". Brytyjski dziennik twierdzi, że firma, w której Abramowicz miał spore udziały, zajmowała się między innymi produkcją stali do... czołgów, które 24 lutego wkroczyły na teren Ukrainy.

Więcej o: