To się dzieje! Abramowicz dostanie ofertę na Chelsea. Oligarchowie w odwrocie

Jak donosi "The Telegraph", Roman Abramowicz ma otrzymać oferty dotyczące sprzedaży Chelsea. Zdaniem brytyjskich dziennikarzy, wiele zależy jednak od sankcji, które mogą zostać nałożone na rosyjskiego miliardera.

W sobotę Roman Abramowicz, choć wciąż jest właścicielem klubu, oddał władzę nad nim fundacji. W poniedziałek Rosjanin na ukraińską prośbę miał pośredniczyć w negocjacjach z Rosją. We wtorek media poinformowały, że właściciel Chelsea wylądował już w Moskwie. Na razie nie wiadomo, jakie sankcje zostaną nałożone na Abramowicza i jaki to będzie miało wpływ na klub, którego właścicielem jest od 2003 roku. Wątpliwości są tym większe, że fundacja Chelsea, której Rosjanin powierzył codzienną opiekę nad klubem, była tą decyzją zdziwiona, a jej członkowie rozważają nawet dymisję.

Zobacz wideo Tak wyglądała ewakuacja Kędziory z Kijowa. Błyskawiczna reakcja

"The Telegraph": Abramowicz otrzyma ofertę na sprzedaż Chelsea

Choć Chelsea informowała po oświadczeniu Abramowicza, że klub nie jest na sprzedaż, brytyjskie media donoszą, że rosyjski miliarder ma rozważać sprzedaż klubu. Wiele jednak zależy od potencjalnych sankcji - jeśli Abramowicz zostanie ukarany w najbliższych dniach, sprzedaż klubu może zostać zablokowana przez zakaz handlu.

Abramowicz w przeszłości otrzymywał już znakomite oferty sprzedaży Chelsea. Zdaniem Matta Lawa, najlepszego źródła informacji nt. Chelsea, rosyjski miliarder odrzucił już oferty warte nawet 2,2 miliarda funtów. To przykryłoby dług klubu wobec Rosjanina, sięgający ponad 1,5 miliarda funtów.

"The Telegraph" podkreśla także, że problemy mogą wystąpić już na etapie przekazania władz w ręce fundacji. Osoby znajdujące się na jej czele rozważają odejście, a Komisja Charytatywna wszczęła dochodzenie w sprawie transakcji. Liderzy fundacji są jednak skłonni przejąć władzę pod warunkiem włączenia polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej. W ten sposób chcą uniknąć odpowiedzialności za wszelkie konsekwencje finansowe, które mogą ponieść w czasie sprawowania władzy w klubie.

O sytuację w klubie został zapytany we wtorek na konferencji prasowej Thomas Tuchel, trener Chelsea. - Przestańcie już, nie jestem politykiem. Mogę się tylko powtarzać, co sprawia, że czuję się źle, bo nigdy nie doświadczyłem wojny. Kiedy o tym mówię, czuję się źle. Mam wielki przywilej, że siedzę tutaj, gdzie jest spokój. Przestańcie zadawać mi pytania, na jakie nie mam odpowiedzi - burzył się trener Chelsea.

Abramowicz nie jest jedynym oligarchą rosyjskim, który ma problemy z powodu sankcji nałożonych po napaści Rosji na Ukrainę. The Guardian" podaje, że w tym gronie znalazł się m.in. Alisher Usmanov. Jest to właściciel formy USM Holdings, która od kilku lat sponsoruje Everton FC, na którego nałożono m.in. zakaz podróżowania po terytorium Unii Europejskiej, a także zamrożono jego aktywa. Brytyjskie media są jednak zgodne, że przedstawiciele klubu zdecydowanie odetną się od Alishera Usmanova.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.