Przejęli Newcastle, chcą przejąć kolejny klub w Europie. "Miliard dolarów"

Właściciele Newcastle United chcą sięgnąć po kolejny klub z Europy. Tym razem chodzi o włoski Inter Mediolan. Fundusz Inwestycji Publicznych (PIF) ma zapłacić miliard dolarów i stać się największym udziałowcem klubu - informuje "International Buisness Times".

Fundusz z Arabii Saudyjskiej kontynuuję swoją ekspansję po Europie. Z klubu, który nie prezentuje najwyższej formy w obecnym sezonie Premier League, chcą się przerzucić na obecnego mistrza Włoch. Źródło informujące o planach wykupu większości udziałów Interu Mediolan przez PIF nazywa tę akcję "game-changerem", ponieważ jest to próba wykorzystania problemów finansowych obecnych właścicieli. 

Zobacz wideo Jest reakcja naczelnego "France Football" ws. Roberta Lewandowskiego

Inter Mediolan w rękach nowych właścicieli? Krótka droga z Newcastle United do mistrza Włoch

Inter Mediolan znajduje się obecnie w rękach Suning Holdings Group, którzy nabyli drużynę piłkarską w czerwcu 2016 roku. Od 2019 roku właściciele szukają jeszcze jednego inwestora. SHG posiada obecnie 70 proc. udziałów. Problemy narodziły się w ciągu ostatnich dwóch lat. "International Buisness Times" podaje, że straty Interu Mediolan w latach 2020-2021 wyniosły 320 milionów dolarów i "nadal traci około 15 milionów dolarów miesięcznie, nawet pomimo wygrania scudetto". 

Kulesza i Sousa Jest komunikat PZPN po posiedzeniu zarządu ws. Paulo Sousy. Enigmatyczny

Sprawa przejęcia większości udziałów w Interze Mediolan pozostaje kwestią dni. Okazuje się jednak, że fundusz Arabii Saudyjskiej nie zamierza się zatrzymywać jedynie na Anglii i Włoszech. - Wraz z przejęciem Interu, który dołącza do potencjalnych przejęć francuskiej drużyny Marsylii, jak również nieujawnionej brazylijskiej drużyny z najwyższej półki - powiedział Andrea Zanon, międzynarodowy doradca ds. technologii, sportu i ESG. 

Być może zmiany zajdą więc także w klubie, w którym na co dzień gra Arkadiusz Milik. Zakładając oczywiście, że Polak nie rozstanie się z Olympique Marsylia w najbliższych okienkach transferowych.

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

Wydatek miliarda dolarów nie wydaje się być dużym wydatkiem dla PIF, który zarządza około 400 miliardami dolarów. Dlaczego fundusz z Arabii Saudyjskie rozpoczął przejmowanie klubów w Europie? Według Zanona jest to plan przygotowany przez Muhammada ibn Salmana, księcia Arabii Saudyjskiej, wzorowany nieco na decyzjach podjętych przez sąsiadów (Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar), którzy wykupili kolejno: Manchester City i Paris Saint-Germain. Wizja Salmana zakłada zainwestowanie do 2030 roku w 13 sektorów, w tym właśnie w piłkę nożną, rozrywkę i turystykę. 

Fundusz Inwestycji Publicznych przejął Newcastle United w październiku 2021 roku. Wokół tego ruchu krążyło wiele kontrowersji, głównie przez morderstwo w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Jego narzeczona Hatice Cengiz twierdzi, że to bin Salman stał za zabójstwem opozycyjnego komentatora politycznego. Podobnie uważa "Washington Post", które powołuje się na źródła w CIA. 

Więcej o: