Rosyjski właściciel Chelsea został obywatelem Unii Europejskiej

Rosyjski miliarder Roman Abramowicz będzie miał teraz potrójne obywatelstwo. Właściciel Chelsea odebrał właśnie portugalski paszport, co pozwoli mu w końcu swobodnie poruszać się po Unii Europejskiej. Oprócz rosyjskiego i portugalskiego 55-latek ma jeszcze paszport izraelski.

Odkąd Roman Abramowicz kupił Chelsea w 2004 roku w Premier League nastąpiła zupełnie nowa era. Rosjanin wzburzył całe środowisko piłkarskie na Wyspach Brytyjskich wydawaniem ogromnych sum na piłkarzy. Później nastąpił jednak już efekt domina i kolejne kluby były wykupywane przez miliarderów zza granicy, którzy próbowali pójść w ślady Abramowicza. 

Zobacz wideo Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki: Liczymy, że na igrzyska pojedzie 60 sportowców

Odkąd rosyjski miliarder pojawił się na Stamford Bridge, klub zaczął osiągać sukcesy, o których wcześniej mógł pomarzyć. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Anglii, pięciokrotnie Puchar Anglii, dwukrotnie wygrywał Ligę Europy, ale przede wszystkim dwukrotnie triumfował w Lidze Mistrzów.

Stanisław Czerczesow o plotkach nt. przejęcia Legii: Zawsze krążą plotkiOficjalnie: Stanisław Czerczesow podpisał kontrakt. Wraca do pracy

Abramowicz w końcu pojawi się na Stamford Bridge? Otrzymał portugalski paszport

Od dłuższego czasu jednak Abramowicz boryka się z problemami nie do końca zależnymi od niego. Z powodów politycznych w 2018 roku Rosjaninowi odmówiono wydania wizy w Wielkiej Brytanii po tym jak otruty został były szpieg Siergiej Skripal. Ówczesne sankcje brytyjskiego rządu dotykały wielu miliarderów z Rosji, a w szczególności tych, którzy tak jak Abramowicz dość bliskie powiązania z reżimem Władimira Putina. Wtedy też postarał się o izraelski paszport, który ostatecznie otrzymał, choć niewiele to pomogło.

twitter.com/footballdaily/status/1472645031525769218Wściekły Juergen Klopp nagle wypalił: Mam problem z tobą

Tym razem ma być jednak inaczej, ponieważ Abramowicz oficjalnie stał się obywatelem Unii Europejskiej. Rosjanin otrzymał portugalski paszport. W jego uzyskaniu skorzystał z uchwalonej w 2015 roku ustawy, na mocy której potomkowie sefardyjskich Żydów wypędzeni z Portugalii przez Inkwizycję, mogą ubiegać się o naturalizację. Teraz Abramowicz będzie musiał ubiegać się u władz Wielkiej Brytanii o pozwolenia na zamieszkanie i pracę na terenie kraju.

Więcej o: