Rozłam w Premier League? Sześć klubów blokuje zmiany, które wyrównują szanse

Sześć klubów Premier League zwleka z wyrażeniem zgody na nową kartę przepisów ligi. Najwięksi w Anglii chcieliby wprowadzić zmiany dotyczące kwalifikacji do europejskich pucharów.

Problemy stwarza sześć największych klubów w Anglii, czyli Arsenal, Chelsea, Tottenham, Liverpool, Manchester United oraz Manchester City. Kluby "wielkiej szóstki" chcą, by kwalifikacje do europejskich pucharów odbywały się nie tylko na zasadzie wyników sportowych w danym sezonie, ale też na podstawie historycznych osiągnięć.

Zobacz wideo Dlaczego Iga Świątek zmieniła trenera? "Przemyślana, ale ryzykowna decyzja"

Oznaczałoby to, że na przykład West Ham United, który zająłby czwarte miejsce w lidze, mógłby nie zagrać w Lidze Mistrzów, bo jego miejsce zajęłyby dwa kluby z "wielkiej szóstki", które zakończyły sezon za plecami londyńczyków. Arsenal, Chelsea, Tottenham, Liverpool, Manchester United oraz Manchester City argumentują, że pomysł wziął się po rozmowach z UEFA po upadku projektu Superligi. Wszystkie sześć klubów było zamieszanych w projekt, który upadł dobę po założeniu, jednak kluby miały otrzymać od UEFA pewne obietnice.

Fortnite Ogromne zmiany w Fortnite coraz bliżej. Gra niedługo przejdzie na Unreal Engine 5

Spór o zasady kwalifikacji do pucharów w Anglii

Jedną z nich miało być dodanie do systemu kwalifikacji do europejskich pucharów miejsc na podstawie klubowego rankingu. To pomagałoby gigantom w grze w Lidze Mistrzów i Lidze Europy po nieudanych sezonach. Informator "The Times" stwierdził jednak, że żadnego porozumienia nie było, a pomysł, który co prawda się pojawił, bardzo szybko upadł.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Do głosowania w sprawie nowej karty przepisów ma dojść we wtorek. Na spotkaniu, do którego ostatnio doszło, jeden z przedstawicieli klubów "wielkiej szóstki" przekonywał, że Premier League potrzebuje rozwiązań podobnych do tych z Urugwaju, gdzie spadek wyliczany jest na podstawie trzech sezonów. Przedstawiciele pozostałych 14 klubów odrzucają możliwość porozumienia, argumentując, że układ sił w lidze mocno zmienił się po upadku Superligi. Obnażenie słabości projektu miało osłabić pozycję najsilniejszych klubów.

Xi Jinping, prezydent Chin. Chiny grożą USA odwetem za bojkot igrzysk. "Parodia ducha olimpijskiego"

Nowa karta przepisów będzie podpisywana co roku przez każdy z klubów Premier League. Jedną z najważniejszych zmian jest dodanie do niej zapisu o zakazie udziału w rozgrywkach, które nie są organizowane przez Premier League, EFL, UEFA czy FIFA. Wszystko po to, by uniemożliwić klubom ucieczkę w taki projekt jak Superliga.

Więcej o: